
Съдържание:
Лично аз никога не съм бил пушач, но много мои клиенти са бивши или настоящи такива. И обикновено тези, които искат да се разделят с този вреден навик, не го правят от страх, че ще напълнеят. Всъщност колкото и странно да звучи, голяма част от хората са ми споделяли, че са се захванали с цигарите именно за да отслабнат!
Но какво реално се получава? Започвате да пушите, никотинът в цигарите потиска апетита и при повече късмет отслабвате с няколко килограма. Решавате, че целта е постигната и спирате тютюнопушенето. Щастлив край! ...Или не съвсем, защото всичко си има своята цена. След като спрете цигарите, кръвната захар пада и апетитът ви рязко се покачва. Започвате да ядете повече, защото е непосилно да се борите едновременно с глада и нуждата от никотин. Отдавате се на любимите си храни – шоколад, торта, бисквити, чипс… – като се заблуждавате, че апетитът ще отмине след няколко дни. Минават седмица, две, месец… И рано или късно си връщате старото тегло (ако изобщо сте отслабнали). Отчаяни и разочаровани посягате обратно към цигарите и в крайна сметка попадате в омагьосан кръг – отново пушите и имате проблеми с теглото.
Статистиката също потвърждава, казаното по-горе – около 53% от пушачите напълняват след отказване на цигарите, като средно наддават с между 4 и 7 кг в рамките на първата година. Така че ако мислите да започнете да пушите с цел отслабване, надявам се сте проумели колко глупава идея е това!
Но какво да правя, ако вече пуша?
В този случай искам да сте наясно с две неща:
(1) Страхът, че ще напълнеете, не трябва да стои като бариера пред вас! По-добре е да качите 4-7 кг, отколкото да продължавате да вкарвате химикали в тялото си с всяка цигара. Всъщност учените дори са го изчислили: Пушенето се равнява на 40-50 кг наднормено тегло. Тоест, дори да напълнеете с 30 кг след като спрете цигарите пак ще сте направили по-добрия избор (разбира се, че няма да пълнеете с толкова, но сравнението е добро).
(2) НАПЪЛНО ВЪЗМОЖНО е да се откажете от тютюнопушенето, без това да се отрази на теглото ви в дългосрочен план.
Почувствахте ли се окуражени? Надявам се да, защото спирането на тютюнопушенето е едно от най-важните неща, които може да направите за здравето си. И най-хубавото е, че усетите ползите от това мигновено.
-
Тялото ви ще започне да функционира по-добре още на 20-тата минута след последната цигара.
-
12 часа по-късно нивата на въглероден моноксид в кръвта ще паднат до нормалните си стойности.
-
В рамките на 2-3 седмици функцията на дробовете и кръвообращението ще се подобрят.
-
След една година рискът от сърдечно-съдови заболявания ще намалее наполовина.
Финансовата гледна точка също не е за пренебрегване – ще спестите много пари, които може да инвестирате в нещо смислено и градивно (като например хранителен режим и тренировъчна програма ха-ха :) ). А да не говорим, че ще изглеждате, миришете и ще се чувствате много по-добре. Какво по-важно от това!
Но за да се радвате на всички тези ползи и да поддържате желаното тегло, трябва да изградите дългосрочна стратегия за спиране на цигарите. Да видим кои са стъпките към успеха.
1. Подгответе се за промяната
Като за начало определете датата, на която ще спрете цигарите. Нека денят да е в рамките на следващия един месец. Запомнете тази дата, ако трябва я оградете на календара или си сложете напомняне, защото това ще е специален ден за вас – първият от вашия нов живот без цигари. Когато моментът наближи изхвърлете всички кутии цигари и пепелници от дома, колата и работното място.
Помислете кои са причините поради които искате да се откажете. Напишете ги на малко хартиено листче и го сложете на видно място – на огледалото в банята, върху вратата на хладилника, в колата и т.н. Така непрекъснато ще си напомняте защо не трябва да се отказвате. Кажете на семейството и приятелите си за новата си цел и ги помолете да ви окажат морална подкрепа – това е изключително важно!
2. Променете начина на хранене
Фокусът трябва да е върху здравословната, богата на нутриенти храна. Истинската храна е засищаща и питателна, което ще помогне в борбата с неистовия апетит. Включвайте малки количества "добри" мазнини на всяко ядене. Храни като ядки, семена, авокадо, зехтин забавят изпразването на стомаха и така ще се чувствате сити за по-дълго.
За да компенсирате пада в кръвната захар, консумирайте повече плодове именно през първите няколко дни. Добър избор са цитрусовите плодове, защото киселинността им ще помогне с изхвърлянето на никотина от организма.
Напълно нормално е в началото да изпитвате абстинентни симптоми, тъй като тялото ви все още е физически зависимо към никотин. Симптомите ще са най-силни през първите 2-3 дни и постепенно ще започнат да се подобряват с всеки изминал ден.
3. Започнете тренировъчна програма
Силовите тренировки ще забързат метаболизма – така ще ограничите наддаването на тегло до минимум. Не забравяйте, че метаболизмът се забързва не само по време на тренировката, а до 24 часа след края й. Ако рязко ви се допуши, веднага се раздвижете – отидете на тренировка в залата или просто се разходете в парка.
Тренировките ще осигурят и още един сладък бонус. Никотинът предизвиква отделянето на допамин в мозъка – невротрансмитер, който създава чувство на щастие и удовлетвореност. Силовите тренировки и физическата активност като цяло също води до отделяне на този невротрансмитер, но по начин, който ви позволява да се насладите на положителния ефект от допамина, без да заплащате със здравето си!
Накрая не забравяйте, че отказването на цигарите е дългосрочен ангажимент. Най-важната стъпка, за да постигнете успех, е да поддържате позитивна нагласа и да не забравяте защо го правите. Дори и да се издъните, не се отчайвате – установете причината, поучете се от грешката и продължете напред. Не се отказвайте от качествената храна и спорта и рано или късно тялото ще ви се отблагодари с здравословно тегло, жизнена енергия и добро настроение!