
Съдържание:
Когато хората имат проблем с теглото и искат да отслабнат – плоският корем и тънката талия са често-срещани цели, към които се стремят. Проблемът е, че когато осъзнаят, че имат нужда от промяна – повечето от тях се поддават на гръмки обещания за бързи резултати с малко усилие и подхождат неправилно към целта си от самото начало.
Естествено, в интернет е пълно с модни диети, добавки и продукти, които са готови да обещаят всичко това, за да привлекат клиенти и последователи. И именно на един от тези продукти ще обърнем по-специално внимание днес – неопреновите колани за отслабване.
Какво представляват тези колани, защо са толкова популярни, помагат ли наистина и имаш ли нужда от неопренов колан, за да отслабнеш и да изваеш желаната фигура? Това са само част от въпросите, на които ще намериш отговори по-долу в тази статия.
Спойлер: Неопреновите колани са не просто неефективни, но и представляват риск за здравето, ако се прекали с употребата им… Но повече за това, след малко.
Неопренов колан – какво е това и защо се използва?
Неопреновите колани се наричат така, защото обикновено (не винаги) са изработени от неопрен - синтетичен каучуков материал, понякога подсилен с тънка метална арматура. Те са проектирани да се носят плътно около средната част на торса (талията и паласките) по време на тренировка или през целия ден. Пристягат се с помощта на вел-кро лепенки, кукички или скоби, с цел плътно пристягане и прибиране на корема и паласките към торса.
Поддръжниците на неопреновите колани твърдят, че подпомагат отслабването, подобряват стойката и дори оформят талията във формата на пясъчен часовник – често срещана цел сред дамите.
Какво обещават неопреновите колани?
Неопреновите клани дават най-различни примамливи обещания:
- Отслабване и изгаряне на мазнини: Най-често срещаното твърдение е, че с неопренов колан ще можеш да свалиш килограми и да изгориш мазнините по корема си. Идеята е, че повишеното изпотяване, причинено от неопрена, създава "сауна ефект", повишавайки изгарянето на калории.
- Промяна на формата на талията: Неопреновите колани се предлагат на пазара и като начин за постигане на по-драматична фигура на пясъчен часовник, към която много дами се стремят. Теорията е, че постоянното притискане на средната част на тялото „тренира“ талията ти да остане стегната, дори когато не носиш колана.
- Намаляване на болките в долната част на гърба: Някои производители на неопренови колани дори твърдят, че те предлагат лумбална опора, облекчавайки дискомфорта в долната част на гърба.
- Корекция на стойката: Твърди се и, че компресията при носене на неопренов колан подобрява ефективността на мускулатурата на ядрото, което уж води и до по-добра стойка…
Въпреки че тези твърдения звучат привлекателно, и начинът, по който функционира тялото ти, и научните доказателства по темата ще ти помажат, че те са до голяма степен неоснователни.
Или други думи - това са пълни глупости. Ето защо:
Защо неопреновите колани НЕ са ефективни?
- Неопреновият колан НЕ гори мазнини, защото отлагането на мастни запаси е комплексен процес в цялото тяло, както и изгарянето им. Не можеш да насочиш тялото си към изгаряне на мазнини само в конкретна зона от него, още повече пък само с механично пристискане…
Повече по темата: Митът за точкова редукция на мазнини - Неопреновият колан НЕ променя формата на талията, защото хората, които търсят по-тънка изваяна талия се борят с излишните мазнини в тази зона, а неопреновият колан не ги гори и не прави талията по-изчистена и стегната. При прекомерна употреба обаче, постоянното пристискане може да предизвика отпускане на мускулатурата на ядрото и „изсипване“ на органите надолу в таза, придавайки форма на постоянно издута и отпусната долна част на корема.
- Неопреновият колан НЕ заздравява мускулатурата на ядрото. Точно обратното – при постоянна употреба, мускулите в тази част на тялото губят функцията си, тъй като не им се налага постоянно да придържат гръбнака и органите и с времето се отпускат и стават по-неефективни в тази си функция. Затова, спиране на носенето на корсет или неопренов колан след дълга употреба може доведе до изсипване на органите надолу в таза, както и до по-слаба гръбначна упора и травми в резултат от това.
- Неопреновият колан НЕ Е решение при болки в долната част на гърба. Именно защото дълготрайната му употреба може да доведе до един или повече от описаните дотук проблеми. Но и защото това просто не е най-ефективният начин за справяне с болките. Ако те са причинени от слаба мускулна опора – тренирането и развитието на мускулите на гърба е много по-добра алтернатива за решение на проблема. А ако става въпрос за ставни или костни усложнения, те едва ли ще се решат без медицинска намеса.
Медицински пристягащи колани за кръста могат да бъдат изписани от лекар за временно използване при възстановяване след травми и операции, но тези средства се различават по структура и материали от неопреновите колани. Те позволяват на кожата да диша и притежават известна еластичност. Така че неопреновият колан не може да бъде здравословна алтернатива дори и в тези случаи.
Какво казва науката за ефективността на неопреновите колани?
Няма и кой знае колко научни данни и изследвания върху неопреновите колани, но тези, до които все пак имаме достъп – също сочат към неефективността им и потенциалните здравословни проблеми, които могат да докарат при редовна употреба.
Ето няколко такива примера:
Малко изследване от 2018 год. (1) показало, че при използване на неопренов колан по време на дихателни упражнения, субектите усещали по-силен задух (трудно поемане и издишане на въздух), засилено потене и болка в областта на кръста и талията.
Друго изследване, от 2009 год. (2) пък разгледало ефекта от носене на корсет (устройство, подобно по свойства на неопреновият колан) след спазване на ниско-калорична диета ,с цел запазване или подобряване на резултатите от нея.
От участниците в изследването се искало да носят корсета по поне 12 часа на ден за няколко месеца след края на диетата си. Но само малка част от тях успели да спазят това условие в дългосрочен план. И въпреки това – разликата между носещите корсета и тези, които приключили програмата си без него, била едва 2 кг. допълнително отслабване след 3 месеца употреба. Или с други думи – нищожна.
Трето изследване от 2020 год. (3) пък анализира поява на остра исхемия на долните крайници (внезапно намаляване на притока на кръв към долните крайници) при жена, която наскоро била преминала през липосукция. На пръв поглед нищо общо… Оказало се обаче, че жената е носила и пристягащ неопренов колан в дните след процедурата си, което според учените вероятно е допринесло за развитието на това състояние.
Това, разбира се, са само 3 малки примера за потенциалните недостатъци на неопреновият колан. Но в допълнение към тях всъщност липсват и адекватни изследвания, които да потвърждават ефективността на този уред.
Няма адекватни данни за свойството му да подобрява стойката, да заздравя ядрото или да променя формата на талията… Това са просто маркетинг твърдения без научно подпора. И въпреки това, което ще откриеш, когато потърсиш в интернет
„неопренов колан – резултати“ – това не е ефективен начин за здравословна и трайна загуба на мазнини!
Потенциални рискове при носене на неопренов колан
А освен че са неефективни, неопреновите колани могат да причинят и някои здравословни усложнения, ако се прекали с употребата им:
- Кожни раздразнения: Неопренът задържа топлината и влагата, които излъчва тялото ни. Потенето е обилно, но потта не може да се изпари и замърсителите, от които тялото се пречиства чрез нея остават върху кожата и често причиняват акне, обриви и бактериални инфекции.
- Проблеми с дишането и храносмилането: Силната компресия може да ограничи движението на диафрагмата ти, затруднявайки дишането и потенциално причинявайки по-лошо храносмилане или киселини.
- Изместване на органи (органичен пролапс на таза): Споменах го по-горе в статията. Пролапсът на тазовите органи възниква, когато мускулите и тъканите около органите в областта на таза са отслабени, което води до падане на органите по-ниско в таза.
- Увреждане на органи и нерви. Прекомерно стегнатите неопренови колани и корсети, в крайни случаи могат да доведат и до увреждане на органи (заради ограниченото кръвоснабдяване, породено от компресията), както и на нерви и нервни окончания надолу в тялото.
Имаш ли нужда от неопренов колан, за да отслабнеш?
Вероятно вече знаеш отговора – не. Макар че повечето от описаните дотук негативни ефекти се проявяват по-скоро при крайна, продължителна и прекомерна употреба на колана, все пак няма и адекватни доказателства за ефективността му, за да си струват риска…
Има много по-здравословни, трайни и добре изпитани методи за отслабване и прибиране на талията, на които трябва да заложиш вместо това. Те ще отнемат повече време и усилия, но ще запазят (и подобрят) фигурата и здравето ти в дългосрочен план.
Здравословни алтернативи на неопреновия колан
- Контрол на калориите: Ключът към трайна загуба на тегло е създаването на калориен дефицит, като консумираш по-малко калории, отколкото изгаряш през деня. Съсредоточи се върху балансирана диета с натурални източници на мазнини, въглехидрати и протеин и избягвай преработените храни и сладкишите.
Повече по темата: Как да си изготвим хранителен режим - Силови тренировки: Изграждането на мускулна маса увеличава скоростта на метаболизъм, като ти помага да изгаряш повече калории дори в покой. Включи в програмата си упражнения за вдигане на тежести или такива със собствено тегло, за да развиеш мускулите на ядрото и да изваеш не само талията, но и цялостната си физика. Клековете, нападите, планкът и мъртвата тяга са отлични упражнения за укрепване на мускулатурата на ядрото.
А за по-подробни насоки по темата виж тук: Как да си изготвим тренировъчна програма - Кардио: Редовните кардио упражнения, като бягане, плуване или колоездене, също са от съществено значение за изгарянето на калории и насърчаването на цялостната физическа форма. Стреми се към поне 150 минути кардио с умерена интензивност или 75 минути кардио с висока интензивност на седмица. То се комбинира добре и със силовите тренировки. Повече по темата тук: Колко често и продължително да правим кардио?
- Професионална подкрепа. С помощта на фитнес треньор или регистриран диетолог ще можеш да си създадеш ефективен и безопасен персонализиран план за отслабване и постигане на своите фитнес цели. Професионалистът може да оцени адекватно твоите индивидуални нужди, здравна история и предпочитания и да препоръча устойчив подход за управление на теглото ти в дългосрочен план.
В заключение…
Неопреновите колани са просто прехвалени ластици, без научна подкрепа за ефективността си.
Затова спести парите и здравето си и инвестирай в изграждането на дълготрайни здравословни навици като пълноценно хранене, редовни упражнения и холистичен фитнес подход.