Съдържание:
Всички сме усещали онова досадно трептене под клепача или необяснимо и неволево свиване на мускулите на бицепса или в прасеца си… Това са т.нар. мускулни фасцикулации (потрепвания).
Въпреки че в повечето случаи са безвредни и просто досадни, понякога те могат да бъдат и първичен признак за по-сериозен здравословен проблем и причина за притеснение.
Ето защо, в тази статия ще разгледаме най-честите причини за тези малки спазми и как да ги държиш на разстояние. Но ще споменем и възможните по-сериозни такива, за които трябва да внимаваш, ако потрепванията станат редовни…
И така, по същество:
Какво са мускулните фасцикулации (потрепвания)?
Както знаеш, мускулните контракции в цялото тяло се контролират от нерви. И понякога, тези нерви изпращат неочаквани сигнали за активация, които причиняват познатото локализирано неволево съкращение и отпускане на мускула, което ние усещаме като потрепване (или фасцикулация).
Ако това ти звучи сложно и объркващо – едно по-простичко обяснение на процеса:
Представи си мускулите като добре координиран оркестър, в който всеки музикант (мускул) е контролиран от диригента (нервната ти система). Понякога, обаче, диригентът се обърква и подава грешна нота (нервен сигнал), към един от инструментите, която след изсвирване се набива като дисонантен звук в рамките на иначе хармоничното изпълнение на оркестъра.
Именно това представлява и фасцикулацията – погрешна активация в иначе синхронизираната работа между мускулатурата и нервната система.
За щастие, повечето мускулни потрепвания са кратковременни и причинени от безобидни причини, които лесно можеш да контролираш, ако знаеш за тях. Разпознаването на възможните причини за потрепването може да ти помогне да сведеш до минимум появата им и дори да се справиш навреме с евентуалните по-сериозни здравословни проблеми, които също могат да ги предизвикат.
Възможни причини за мускулно потрепване и как да го избегнеш:
Въпреки че досадното потрепване може да е в резултат на един единствен фалшив нервен сигнал, разбирането на потенциалните причините, които също могат да го предизвикат, ще ти даде и повече контрол над появата му.
Така че сега ще хвърлим малко светлина върху обичайните заподозрени:
1. Дехидратация
Тялото силно разчита на водата за оптималната си функция, включително за тази на мускулите. При дехидратация възникват електролитни дисбаланси, които засягат нервната сигнализация и водят до неволеви потрепвания.
Следвайки музикалния пример от по-горе – това е нарушение на мелодията, породено от недобре поддържани инструменти.
Решението е да се хидратираш усърдно през целия ден, особено по време на тренировка или в горещо време. Стреми се към поне 8 чаши вода дневно. Или още по-добре - персонализирай приема си според нивото си на активност и метеорологичните условия. Ако ти е трудно да се хидратираш достатъчно, има и мобилни приложения за проследяване на водния прием, с които можеш да си помогнеш.
2. Електролитен дисбаланс
Електролитите като калий, магнезий и калций действат като проводници, осигурявайки плавни нервни импулси в цялото тяло. Недостатъчната им наличност може да наруши комуникацията в нервната система, което също води до потрепвания.
А следвайки примера си – това е като да махнем няколко основни инструмента от оркестъра, което води и до нарушена хармония в музиката му.
Решението е да подхранваш тялото си с балансиран хранителен режим, богат на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни – основни източници на електролити. Като можеш да си набавяш допълнително такива и с електролитни добавки, след консултация със специалист, особено ако тренираш интензивно или се потиш силно през по-голямата част от деня. Както и да се хидратираш добре, както вече научи по-горе.
3. Прекомерен стрес
Връзката между тялото и ума е мощна и както физически, така и психически стрес, може бързо да наруши предаването нервните сигнали, допринасяйки за мускулни потрепвания в последствие.
Това е като да изтощим диригента до припадък и да води оркестъра с объркани, хаотични движения на ръцете си, предизвиквайки фалшиво изпълнение на музиката.
Решението е да заложиш на техники за управление на стреса като йога, медитация, дълбоко дишане или прекарване на време сред природата, с любите хора или домашни любимци, в хобита или почивка… Общо взето, всичко, което те разтоварва и те кара да се чувстваш добре. Дай приоритет и на качествения сън (поне 7-8 часа), за да подкрепиш детоксикацията и възстановяването на нервната си система през нощта.
4. Прекомерен прием на кофеин
Сутрешното кафе е любима напитка на много от нас и определено дава тласък на деня ни, но прекомерният прием на кофеин може да престимулира нервната система, причинявайки невротичност и мускулни потрепвания.
Така, както би повлияло и дръпнато на екс двойно еспресо на движенията на диригента в нашия въображаем музикален оркестър (никак не му върви на този оркестър).
Решението е логично - да ограничиш кофеина. Като можеш да замениш част от кафетата си с други напитки, включително чай (ако имаш нужда от тласък, но с по-малко кофеин) или с безкофеиново еспресо, ако просто обичаш вкуса на кафето, но не ти е нужна допълнителна стимулация.
5. Застояване
Продължителните периоди на неподвижност и без движение също могат да допринесат за мускулни потрепвания при определени обстоятелства. При застояване в една определена поза, особено в седнало положение, притокът на кръв към мускулите намалява. Това може да доведе до натрупване на отпадъчни продукти като млечна киселина, които дразнят нервните окончания и причиняват потрепвания.
Самите нервни окончания също могат да бъдат притиснати при продължителен застой, особено когато позата на тялото е неудобна. Това също обърква нервните сигнали и може да предизвика трептене в мускулатурата.
Решението е да избягваш продължително застояване на бюро, диван или в легнало положение. Раздвижвай тялото и крайниците си за поне 5 минути на всеки час и си набавяй достатъчно движение и физическа активност през останалата част от деня.
Статичният стречинг също е добра практика, която може да помогне в случая.
6. Възможни здравословни усложнения, изискващи медицинска намеса
Въпреки че са по-рядко срещани, някои медицински състояния също могат да причинят мускулни потрепвания като ранен признак за появата им. Изключително важно е да се консултираш с лекар, ако потрепванията при теб станат редовни и ако описаните дотук причини не са възможна причина за появата им.
Защото в този случай, може да става дума за:
- Хормонален дисбаланс: причинен от евентуални проблеми с щитовидната жлеза, които биха наложили медицинско наблюдение и лечение.
- Проблеми с гръбначния стълб: Прещипани нерви или други гръбначни проблеми също могат да раздразнят нервите и да причинят неволеви потрепвания в мускулатурата.
- Неврологични разстройства: В много редки случаи постоянните или широко разпространени в тялото мускулни потрепвания могат да предсказват и неврологични заболявания като болестта на Паркинсон или ALS (Амиотрофична латерална склероза).
В тези случаи ранната диагноза и навременното лечение са от ключово значение за по-лесното преодоляване на проблема, така че се консултирай със своя лекуващ лекар дори и при малки подозрения за тях. Той/тя ще може да провери и изключи другите потенциални причини за фасцикулациите и да те посъветва за най-добрия курс на действие спрямо реалната причина за появата им.
В заключение…
Мускулните потрепвания, макар и често безобидни, могат да бъдат смущаващи напомняния за сложната комуникация между ума и тялото ти. И разбирайки потенциалните причини за тяхната поява, можеш да им противодействаш ефективно и да станеш диригент на собственото си благополучие.
Така че, поеми дълбоко въздух, отпусни раменете си и почини добре. Хапвай пълноценно, хидратирай се през целия ден и си дай достатъчно време за почивка и разпускане. С малко разбиране и проактивна грижа можеш да поддържаш вътрешния си оркестър в перфектна хармония. ;)