Съдържание:
В съвременното ни западно общество дискусиите за телосложението често се въртят около термините „наднормено тегло“ и „затлъстяване“. И въпреки че тези термини често се използват взаимнозаменяемо, те всъщност имат различни дефиниции и последици за здравето на човека.
В тази статия ще разграничим ясно разликите между термините „наднорменото тегло“ и „затлъстяване“, ще засегнем проблема с определянето им чрез индекса на телесна маса (BMI) и ще си поговорим за дълбокото въздействие, което тези усложнения могат да имат върху цялостното ни здраве, както и за някои от популярните начини за лечението им.
И така, по същество:
Какво означава да си с наднормено тегло и как се определя то?
Наднорменото тегло е по-широкообхватния проблем от двата. По данни на Eurostat от 2019 година, над 50% от възрастните в Европа страдат от наднормено тегло, като процентите варират от 47% затлъстяване на населението в някои държави до над 60% в други…
България е в средата на тази статистика, като данните показват, че близо 55% от възрастните българи са с наднормено тегло. Но пък положителното тук е, че когато разгледаме данните поотделно за всеки пол, пълнолетните български жени са сред най-малко затлъстелите в Европа, с едва около 12% от тях, попадащи в тази група.
Да си с наднормено тегло означава, че тялото ти съдържа излишно количество телесни мазнини.
Наднорменото тегло обикновено се определя чрез оценка на телесното тегло на индивида по отношение на неговия ръст. С вече добре познатият на всички ни BMI, който е често използван инструмент за категоризиране на хората с поднормено тегло, нормално тегло, наднормено тегло или затлъстяване. BMI се изчислява лесно, като теглото на човек в килограми се раздели на квадрата на височината му в метри. Според Световната здравна организация (СЗО) BMI между 25 и 29,9 се счита за наднормено тегло или като състояние на пред-затлъстяване.
Проблемът е, че BMI е популярен метод не защото е точен и надежден, а защото е лесен за употреба, в сравнение с другите налични… Но за това, след малко.
Какво означава да страдаш от затлъстяване?
Точно като наднорменото тегло, затлъстяването се изразява в натрупване на прекомерно количество телесни мазнини, което най-често се също определя с BMI. Ако BMI на даден човек достигне стойност 30 или повече, се счита, че той вече е в диапазона на затлъстяването.
Затлъстяването е своеобразна прогресия на наднорменото тегло, но за разлика от него е официално признато за хронично заболяване както от Световната здравна организация (СЗО), така и от Американската медицинска асоциация (AMA). И това е много важно разграничение между двете състояния!
Защото ако нещо промени нормалното функциониране на нашето тяло - от малките клетки до големите му системи - тогава то се класифицира като заболяване. А затлъстяването определено може да доведе до редица аномалии, като инсулинова резистентност и безплодие например.
Затлъстяването е анормален физиологичен процес, който води до сериозни здравословни последици в дългосрочен план.
Но освен че покрива критериите за заболяване, трябва да наричаме затлъстяването като такова защото по този начин хората, страдащи от него, приемат по-сериозно сложността на ситуацията, в която се намират и са по-склонни да вземат нужните мерки, за да се излекуват и да защитят живота си.
Освен това, за да помогне на лекарите да определят по-добре рисковете за здравето и подходящите възможности за лечение, Световната здравна организация класифицира затлъстяването в три категории. Колкото по-висок е класът, толкова по-голям е шансът за повечето хора да получат здравословни усложнения, свързани със затлъстяването:
- Категория 1: BMI 30 – 34,9
- Категория 2: BMI 35 – 39.9
- Категория 3: BMI над 40
Но както вече споменах по-горе, BMI е широко-използван, но доста противоречив метод за целта. Ето защо:
Ограниченията на BMI метода – защо е толкова противоречив?
Въпреки широката му популярност и в здравните, и във фитнес средите, все повече расте броят на специалистите и в двете сфери, които се разграничават от използването на BMI метода за определяне на телосложението и за заключения за здравния статус в следствие от него.
Причината е, че BMI може да бъде полезно средство за оценка на риска на ниво популация, но неговата полезност е силно ограничена на индивидуално ниво, защото не отчита набора от фактори, които влияят върху здравето и теглото на един конкретен човек.
Например, активно спортуващи и добре развити физически хора показват стойности за „наднормено тегло“ при BMI оценка, която обаче съвсем не е точна, тъй като не взема предвид повишеното количество мускулна маса в състава на тялото им.
В списъка с неща, които BMI не може да ти каже влизат и:
- дали мазнините ти са концентрирани в коремната област (където са най-свързани с усложненията, свързани със затлъстяването);
- дали имаш достатъчно движение в ежедневието си;
- дали спиш дълбоко и ефективно през нощта;
- Дали си наследил/а гените за високо кръвно от родителите си;
- и безброй други фактори…
С други думи, BMI не е достатъчно обективен метод за оценка на здравето, за да се води човек само по него.
Така че, въпреки че има рискове за здравето, които са свързани с наднорменото тегло или затлъстяването, сама по себе си BMI оценката, която те квалифицира в една от тези категории, не трябва да бъде окончателна присъда за здравето ти. А по-скоро повод за по-задълбочен разговор между теб и твоите лекар и фитнес инструктор, с цел по-точно да се определи телосложението ти към момента и какви мерки е нужно или не е нужно да вземаш, за да го подобриш.
Работещи методи за лечение на наднормено тегло и затлъстяване
Ако след обстоен преглед при лекар се установи, че страдаш от наднормено тегло и затлъстяване, логичната следваща стъпка е да провериш общия си здравен статус. Това означава да обърнеш внимание (с прегледи и тестове) на кръвното си налягане, стойности на холестерола и различните начини, по които теглото ти влияе негативно в ежедневието.
Ако има сериозни фактори, застрашаващи здравето ти, здравният специалист вероятно ще ти препоръчва отслабване (логично), което ясно се е доказало във времето и практиката като сериозен положителен фактор за здравето, дори и в малки дози.
Например, едва 5% сваляне от общото ти тегло могат да бъдат достатъчни, за да преминеш под границата на риска от развитие на диабет!
Как точно ще стане това отслабване обаче отново е въпрос на твоето конкретно състояние към момента. Има различни начини да се постигне същия резултат, в зависимост от сериозността му:
- С промени в ежедневието (по-здравословен живот): Т.е. промени в обичайния ти хранителен режим, повече движение, социални контакти, сън, контрол над стреса, контрол на алкохола и цигарите…
Тези стратегии за промяна на навиците и поведението са заложени дълбоко в основната и на индивидуалните програми в моят Онлайн Коучинг. С цел и здравословна, и трайна загуба на тегло или поддържане на оптимално такова. - С предписани лекарства за регулиране на теглото: В някои случаи могат да бъдат предписани лекарства, които да помогнат за загубата на тегло. Тези лекарства често действат на хормонална основа, чрез потискане на апетита, намаляване на усвояването на хранителни вещества или увеличаване на разхода на калории. изключително важно е да използваш такива лекарства САМО ПОД РЪКОВОДСТВОТО НА МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТ!
Освен това, за още по-добри и трайни резултати, дори и да имаш предписани лекарства за целта, е добре да комбинираш техния прием и с положителни промени в ежедневието си. - С бариатрична хирургия: Операциите за отслабване оказват влияние върху храносмилателната система, променяйки хормоните за регулиране на теглото, както и, при някои операции, намалявайки размера на стомаха. Този вид хирургия е по-скоро крайна мярка и е предназначена за хора, които имат тежко затлъстяване (BMI 40 или по-висок) или затлъстяване с квалифицирани здравословни състояния, като диабет тип 2 например. А и тя също изисква промени в начина на живот, за да бъде успешен ефектът от нея в дългосрочен план.
В заключение…
Разбирането на разликата между наднорменото тегло и затлъстяването е от решаващо значение както за хората, страдащи или предразположени към тях, така и за здравните специалисти, които ги лекуват.
И въпреки че BMI е често използвана мярка за определяне на здравето ни спрямо нашето телосложение, неговите ограничения подчертават необходимостта от по-нюансиран подход за оценка на телесното тегло и здравето.
Едно е сигурно обаче – постигането и поддържането на здравословно тегло изисква цялостна стратегия, която включва промени в начина на живот, поведенчески интервенции, а в някои случаи – и медицинско лечение. И определено трябва да бъде под зоркия поглед на сертифициран специалист, който да ти помогне да подобриш и теглото и здравето си по-възможно най-безопасният начин.
Отслабването не е лесна задача и много хора, които започват диета и тренировки, за да се разделят с излишното тегло, се провалят… Неприятно, но факт. Има различни причини за тези провали –...