
Съдържание:
Артритът е сериозно и коварно заболяване, което засяга ставите. За съжаление в наши дни той е широко разпространен и далеч не засяга само по-възрастните. Много млади хора се затрудняват при изпълнението на ежедневните си задачи при наличие на тази болест.
Но какво е артритът и можете ли да се справите със симптомите му чрез промяна в начина на хранене и физическа активност? Преди да отговоря на този въпрос, нека да видим каква е същността на заболяването…
Какво е артритът?
Артритът представлява възпаление на тъканите около ставите, което води до отоци, скованост, трудна подвижност и силни пронизващи болки. Съществуват над 100 вида артрит, но най-разпространените от тях са 2:
-
Остеоартрит – дегенеративно заболяване, характеризиращо се с износване на хрущялната тъкан на ставите, което предизвиква болка, подуване и проблеми с движението на ставите.
-
Ревматоиден артрит – автоимунно заболяване, което причинява хронично възпаление на ставите, болка, намаляване на подвижността и дегенерация на хрущяла.
Счита се, че за различните форми на артрита няма лечение, освен леки масажи на ставите, от които особен ефект няма. Повечето лекари забраняват спорта и натоварването на засегнатите стави, а по този начин мускулите атрофират и проблемът се усложнява.
Но означава ли това, че трябва да се сложите край на тренировките и да се примирите с воденето на заседнал начин на живот?
Не, разбира се!
Небрежността към този вид заболявания може да доведе до по-сериозни проблеми, като засягане на още стави или дори органи. Затова не трябва да се озовавате за дълго в подобно положение.
До края на статията ще ви покажа кои са най-подходящите упражнения при артрит, какви хранителни навици трябва да си изградите и кои добавки могат да облекчат болките в ставите.
Съветите ми ще са насочени най-вече към тренировките, защото е изключително важно да не допускате мускулите ви да атрофират и да ги поддържате в добра форма.
И така, да започваме…
Тренировки и физическа активност при артрит
1. Какви тренировки са подходящи за вас?
Ако досега за вас думата „фитнес“ е била табу и докторите са ви съветвали да не извършвате никаква по-сериозна физическа активност, то е време да преосмислите подхода си.
До преди няколко години препоръката бе упражненията да се ограничават, но вече е доказано, че силовите тренировки са важен елемент при безлекарствена терапия.
Причината е, че силовите упражнения осигуряват защита на засегнатите стави, намаляват мускулната слабост, имат противовъзпалителен и болкоуспокояващ ефект и подобряват общото здравословно състояние.
Препоръчвам ви да се насочите към фитнес тренировки с умерена до висока интензивност. Те са много ефективни при хора с артрит и са добре толерирани методи за увеличаване на мускулната маса и силата.
Правете силови упражнения за всички мускулни групи, но се концентрирайте най-вече върху мускулите около афектираните стави. Това ще помогне да ги укрепите и стабилизирате.
Разбира се, не е добра идея да поемате излишни рискове над необходимо. Ако възпалението ви се е обострило, намалете или спрете изцяло тренировките за няколко дни. Безопасността винаги идва на първо място. Целта ви е просто да укрепите ставите си и цялостно да подобрите здравословното си състояние.
2. Има ли риск силовите тренировки да увредят ставите ви?
Според изследване, проведено в САЩ, силовите тренировки при хора с ревматоиден артрит не водят до влошаване на заболяването, нито причиняват допълнителна болка.
Не забравяйте обаче, че загрявката преди тренировка и стречингът след нея са от ключово значение (повече за тях след малко). Дори е подходящо да правите разгряващи движения в домашни условия по няколко пъти на ден, за да поддържате добра мобилност на ставите.
Възможно е понякога да има болка в засегната става след тренировка, но в повечето случаи това не е повод за тревога. Ако болката се увеличи до 2 часа след тренировка, е по-добре да починете 2-3 дни (или до утихване на болката).
3. Колко време трябва да продължи тренировката?
Ако сте напълно начинаещи и сте били неактивни за дълъг период от време, започнете с кратки тренировъчни сесии от 10-15 минути. На всеки 2 седмици добавяйте по 5 минути.
С течение на времето по естествен път тялото ви ще се приспособи към нормалните тренировки, които са с продължително около 30-45 минути. Това включва само силовите упражнения (без загрявката, кардиото и стречинга).
4. Как да започнете тренировката си?
Винаги започвайте със загрявката. Тя е важен елемент на всяка тренировка, защото подготвя ставите, мускулите и сърдечно-съдовата система за предстоящото натоварване. По този начин значително намалявате риска от контузии, травми и поява на болка. Ето няколко практически съвета за загрявката:
- Започнете с 5-6 минути нискоинтензивно кардио. Трябва леко да се потите. Това показва, че тялото ви е готово!
- След това продължете да загрявате, като правите кръгови движения за всички основни стави - раменните стави, лактите, китките, колената и глезените. Включете също така усуквания за кръста, мобилизиране на тазобедрените стави и лег суингове. Правете приблизително около 10-15 повторения във всяка посока.
Цялата загрявка трябва да бъде с продължителност 8-10 минути.
5. Какви силови упражнения да включите?
Искам да ви напомня още веднъж да наблегнете върху мускулите около засегнатите стави, а след това да преминете към останалите мускулни групи. Почивката между упражненията и повторенията е 90 секунди при начинаещи и 30-60 секунди при по-напреднали.
Ето как може да изглежда една тренировка при начинаещи с артрит:
- Избутване на машина за гръдни мускули
- Придръпване на вертикален скрипец пред гърди
- Трицепсово разгъване на горен скрипец с ръкохватка
- Бицепсово сгъване на долен скрипец от стоеж
- Раменни преси с дъмбели от стоеж
- Бедрено разгъване на машина
- Бедрено сгъване на машина
- Глутеус мост със собствено тегло
- Коремни преси от обратен наклон
- Повдигане на крака от лег
От упражнения за горна част на тялото правете 3 серии по 15 повторения, а от упражненията за долна част правете 3 серии по 12 повторения.
Ако усетите болка в засегнатата става, спрете упражнението и го сменете с друго, което натоварва същата мускулна група. Идеята не е да натоварвате болната става, а да укрепите мускулатурата около нея, което ще ви предпази от бъдещи усложнения.
6. Трябва ли да увеличавате тежестите?
Важно е с течение на времето да увеличавате тежестите и натоварването. Ако стоите на едни и същи тежести в продължение на дълъг период от време, тялото ви ще се адаптира и ще се загуби смисълът от тренировката.
Да речем, че за упражнението трицепсово разгъване на горен скрипец правите 3 серии по 12 повторения с 5 кг. Вече е изминал цял месец откакто сте започнали и тази тежест е лека за вас. Затова увеличете натоварването по следния начин:
-
1-ва серия: 12 повторения с 5 кг
-
2-ра серия: 12 повторения с 5 кг
-
3-та серия: 12 повторения вече с 7.5/10 кг
Следващата седмица отново увеличете:
-
1 серия с 5кг
-
2 серия с 7.5/10 кг
-
3 серия с 7.5/10 кг
А по-следващата седмица вече правете 3 серии по 7.5/10 кг. По този начин ще увеличавате натоварването прогресивно и абсолютно безопасно.
7. Колко интензивно трябва да тренирате?
Почувствайте тялото си – нека то ви даде ориентир и ви помогне при преценката на интензивността. Болките ще са на различни места при всеки от вас, с различна осезаемост.
Просто запомнете, че ако изпитвате болка на засегнатото от артрита място (говоря за болка в ставата, а не в мускулите около ставата), то по-добре спрете да изпълнявате това упражнение.
8. Колко често да тренирате?
Важно е да бъдете активни през повечето дни от седмицата, но не прекалявайте. Първите седмици започнете с 2 тренировки, след това повишете на 3 и така, докато стигнете 4 тренировки на седмица. Те ще бъдат напълно достатъчни, за да стимулирате мускулатурата и да възобновите обмяната на веществата и жизнените функции на организма си.
Искам да отбележа, че трябва поне 1 месец да тренирате 3 пъти седмично, за да може тялото ви да свикне. Когато преминете на 4 тренировъчни дни, разделете тренировките си на горна и долна част.
Например, в понеделник и четвъртък можете да тренирате горната част (гърди, гръб, рамо и ръце), а във вторник и петък – долната (бедра, седалище и прасец). Никога не включвайте повече от 2 последователни тренировъчни дни.
9. Кой вид кардио е най-подходящ при артрит?
Аеробните тренировки (кардио) могат да бъдат практикувани съвместно със силовите упражнения. Ако се намирате в много лоша форма, в началото можете да ползвате кардиото дори като алтернатива, но в дългосрочен план трябва да се насочите към силовите тренировки, за да укрепите ставите и да се предпазите от бъдещи проблеми.
Изберете аеробна тренировка, при която няма прекомерно натоварване на ставите. Подходящи са колоезденето (на колело или велоергометър), ходенето (навън или на пътека), плуването, кростренажорът и степерът.
Избягвайте бягането на пътека, скачането на въже, карането на ски и груповите занимания във фитнес залите – зумба, тае бо, канго джъмпс и т.н. Не ви препоръчвам този тип активности поради високото натоварване на ставите при тях.
10. Как да завършите тренировката си?
Завършете със стречинг, защото той ще увеличи гъвкавостта и обхвата на движение на ставите. А освен това намалява мускулната треска след тренировка.
Стречингът не трябва да бъде по-дълъг от 10-15 минути. Наблегнете върху мускулите, които сте тренирали по време на тренировката. Повече за различните стречинг упражнения можете да научите тук.
Хранене и хранителни добавки при артрит
Ако се храните целесъобразно, ще държите теглото си в нормалните граници, ще изградите здрав хрущял и ще намалите възпалителните процеси, което е важно при хората с артрит. Ето няколко съвета:
-
Приемайте повече плодове и зеленчуци, богати на антиоксиданти.
-
Консумирайте храни, богати на омега-3 мастни киселини, които помагат за намаляването на възпалението в организма.
-
Набавяйте си достатъчно витамин C – той е нужен за производството на колаген и съединителна тъкан.
-
Ограничете възпалителните храни – вредните мазнини (евтини олиа и трансмазнини), захарните и тестени изделия.
-
Кетогенната диета е подходяща алтернатива (стига да сте запознати с този начин на хранене) поради антивъзпалителното й действие.
-
Приемайте достатъчно вода – тя е изключително важна за здравето на ставите и хрущялната тъкан. Повече за приема на течности можете да научите тук.
-
Избягвайте цигарите и прекомерната употреба на алкохол.
Добавките, които биха повлияли положително на състоянието ви, са хондроитин и глюкозамин, хиалуронова киселина, колаген, (в по-големи дози - 2 грама дневно), витамин D, калций и магнезий.
Заключение
Както виждате, артритът е сериозно заболяване, което не трябва да подценявате. Такъв тип ставни заболявания са много упорити и трябва да се въоръжите с търпение до пълното заздравяване на мускулатурата и укрепване на ставата.
Но дори малко упражнения в продължение на кратък период от време могат да доведат до голям напредък. А за още по-добри резултати обърнете внимание на храненето, адекватния прием на хранителни вещества и времето за почивка.
Използвайте подобрението в състоянието си като мотивация да продължите напред. Най-важното е да започнете по-активен начин на живот.
Вие сте на ход!
Какви са вашите подходи за справяне с болките в ставите при артрит? Кой тип тренировки ви носят най-добри резултати?
Споделете в коментарите под статията!