
Съдържание:
Обикновено когато потърсим в интернет „как да качим мускулна маса?“ – отговорът е, че трябва да приемаме повече калории с храната, от колкото изгаряме. И обратното – ако искаме да отслабнем, трябва да приемаме по-малко калории, от колкото горим.
И в общи линии – това е вярно.
Напоследък обаче се среща теорията, че може едновременно да качваме мускулна маса и да изгаряме излишни мазнини, ако поддържаме положителен азотен баланс, както и че при положителен азотен баланс се покачва повече мускулна маса…
В тази статия ще потърсим отговор и смисъл в тези твърдения – какво е „азотен баланс“ и дали наистина е толкова ефективно средство за рекомпозиция, колкото се твърди?
Какво е позитивен азотен баланс?
Азотът е газ без миризма и цвят и съставя ¾ от земната атмосфера, като също така присъства във всички живи същества, като започнем от бактериите и стигнем до човека. Азотът е и ключов компонент на аминокиселините, които пък от своя страна са градивни единици на белтъчините.
Азотният баланс, подобно на калорийния баланс, е съотношението между консумираният азот и азота, който отделяме (главно в урината). И тъй като белтъчините са основното място в тялото, където се съхранява азот, както и основният начин да го приемем чрез храната, учените понякога използват азотния баланс като заместваща величина, която може да се следи, за да се определят общите протеинови запаси на тялото.
- Ако приемаме повече азот, от колкото отделяме – се намираме в положителен азотен баланс.
- Ако приемаме по-малко азот, от колкото отделяме – балансът е отрицателен.
- Ако приемаме и отделяме почти едно и също количество азот – балансът е неутрален.
Важен ли е положителният азотен баланс за изграждането на мускулна маса?
Азотният баланс отдавна се използва от учените, за да преценят дали някой покачва или губи мускулна маса.
Теорията е, че щом мускулната маса е богата на азот тъкан, промените в азотния баланс показват и промените в количеството мускулна маса в тялото. Ако си в отрицателен азотен баланс, това се приема като признак, че тялото разгражда мускулна тъкан. Ако си в положителен азотен баланс – това се приема като признак за изграждане на мускулна тъкан.
И въпреки, че това са верни твърдения и азотния баланс е полезен в това отношение – той всъщност не е най-добрият начин да се прецени дали се покачва, поддържа или губи мускулна маса.
Защо? Защото повечето изследвания върху връзката между азотния баланс и изграждането на мускулна маса измерват азотния баланс в цялото тяло, а всъщност би трябвало да се взема предвид само азота, складиран в клетките на скелетната мускулатура.
Всички тъкани в тялото съдържат азот и могат да повлияят на азотния баланс в тялото, а скелетната мускулна тъкан възлиза на едва 30-40% от общото телесно тегло.
Има изследвания, които показват, че може тялото да бъде в позитивен азотен баланс и пак да губи мускулна маса. А според други – ако потенциалът за мускулен растеж се предвижда само на база азотен баланс – изчисленията могат да се окажат няколко пъти по-високи от реалните възможности на тялото.
Или казано по-простичко – отношението между азотния баланс и количеството мускулна маса в тялото е като отношението между скоростта на автомобила и разхода му на гориво. Да, двете променливи са свързани, но има и много други странични фактори, които определят съотношението между тях (товар, наклон на пътя и т.н.)…
По същия начин – много други органи в тялото (черен дроб, бъбреци, черва) абсорбират и отделят азот, което също влияе на баланса му в тялото, без да означава директна промяна в мускулната маса.
Така че, за да отговорим на основния въпрос: „Важен ли е азотния баланс за изграждането на мускулна маса? – И да, и не.
Какво ще рече това?
Това ще рече, че да – наличието на позитивен азотен баланс може да е признак, че успяваш да поддържаш или да изграждаш още мускулна маса. Но е грешно да се смята, че азотният баланс е причина за покачването на мускулна маса, на която може да се влияе по някакъв начин. Защото не е.
Азотният баланс (положителен, неутрален или отрицателен) е резултат от хранителния режим, тренировките и другите аспекти на ежедневието, които могат да доведат до изграждане на мускулна маса.
Така че няма „хитринки“ с които да се стимулира азотният баланс в тялото и по този начин да се качи повече мускулна маса. Всичко опира до вече добре познатите на всеки редовен читател тук основни фактори:
- Прием на достатъчно калории и белтъчини;
- Редовни, тежки силови тренировки;
- Достатъчно време за почивка и качествен сън;
Ако спазваш тях, няма нужда да мислиш какъв е азотния баланс в тялото ти, той ще се погрижи сам за себе си.
Може ли азотният баланс да помогне при рекомпозиция?
До тук говорихме за значението на азотния баланс при поставена цел – покачване на мускулна маса.
Както споменах в началото на статията обаче – според някои хора, ако се поддържа позитивен азотен баланс, може да се покачва мускулна маса, дори и ако целта е друга (изчистване/рекомпозиция) – когато се поддържа не калориен излишък, а калориен дефицит. Или с други думи – при положителен азотен баланс човек може да изгаря мазнини и да покачва мускулна маса едновременно (т.нар. рекомпозиция).
И тук обаче има леко объркване.
Да, рекомпозицията е напълно постижима цел – можеш да качваш мускулна маса и да изгаряш мазнини едновременно. Но основният фактор за това е опитът. Т.е. колко дълго време тренираш.
Може да се постигне завидна рекомпозиция при начинаещите трениращи, но тази възможност става все по-малка колкото повече напредва човек с тренировките и храненето и наближава генетично заложения си потенциал за мускулен растеж.
Това важи и за азотния баланс – само начинаещите трениращи могат да поддържат положителен азотен баланс по време на режим с калориен дефицит. След това тази възможност изчезва и ако тренираш редовно от вече поне година и си натрупал добро количество мускулна маса – ако решиш да поддържаш калориен дефицит за изчистване/отслабване – едва ли ще си в положителен азотен баланс.
В заключение, за азотния баланс…
Азотният баланс е просто краен показател, който описва какво се случва в тялото и колко добре работят твоят хранителен режим и тренировъчна програма спрямо целта ти. Той не е „ключ“, който можеш да завъртиш, за да покачваш повече мускулна маса или да изгаряш повече мазнини.
Ето защо – няма смисъл да се съсредоточаваш над азотния баланс в тялото си. Достатъчно е да се храниш, тренираш и възстановяваш пълноценно и коректно, спрямо целта, която си си поставил, за да я постигнеш.