
Съдържание:
Мезоморфите са естествено мускулести, без телесни мазнини, с тънки талии, широки рамене, средно големи стави и големи, оформени мускули. По рождение те са отлични атлети. Повечето от тях са здрави и мускулести преди още да започнат да тренират.
Може да се каже, че мезомофният тип тяло съчетава предимствата на ектоморфите и ендоморфните. Мезоморфите имат едрата скелетна структура на ендоморфите и ниския процент телесни мазнини на ектоморфите. Говорим за генетично надарени хора, които качват мускулна маса и чистят мазнини с минимални усилия — без да тренират толкова сериозно и без да спазват стриктен хранителен режим.
Класическият пример за почти чист мезоморф е културистът Арнолд Шварценегер. Казвам почти чист, защото поради високия си ръст и дългите си крайници, Арнолд има и лек ектоморфен компонент. Също така, когато спре да тренира активно, той леко наедрява, което подсказва и за слаб ендоморфен компонент.
Характеристики на мезоморфите

-
Средно големи стави.
-
Широки рамене и развит гръден кош.
-
Симетрично телосложение и малка талия.
-
Естествено силни и мускулести.
-
Постигат добри резултати, придържайки се към високовъглехидратни диети.
-
Натрупват излишните калории предимно под формата на мускулна маса.
-
Имат бърз метаболизъм и лесно горят телесните мазнини.
-
Родени атлети, които отговарят бързо към всякакъв вид тренировки.
Мезоморф: Хранене, тренировки и начин на живот
Умните хора отдавна са казали: "Когато нещо работи, не го пипай". Именно поради тази причина няма какво толкова да се каже относно тренировките и хранителния режим при мезоморфите. Ако сте от този тип хора, най-вероятно вече сте стигнали до извода, че няма чак такова значение с какво се храните и как тренирате, защото във всички случаи успявате да поддържате впечатляваща форма без особени усилия.
И въпреки че всички тайно им завиждат, мезоморфите — както всички човешки същества — имат своите недостатъци. Тъй като постигат добри резултати прекалено лесно, често се осланят на генетиката си и подхождат твърде небрежно към тренировките и храненето. Поради тази причина много от тях никога не успяват да реализират пълния си потенциал.
Често тези, които не са надарени с толкова добри гени, са далеч по-мотивирани и дисциплинирани, с по-добър самоконтрол и амбиция за успех. Разбира се, не можем да отречем, че мезомофните индивиди с ясни цели и отлична работна етика постигат едни от най-впечатляващите резултати изобщо.
Ето все пак два съвета към тези от вас с мезоморфен телесен тип:
Не се осланяйте единствено на добрите си гени
Не хитрувайте и не пропускайте тренировки. Това че по природа изглеждате добре, не ви дава правото да подхождате пренебрежително към храненето и спорта.
Само за момент си представете как бихте изглеждали, ако тренирате на пълни обороти и се храните добре... Бъдете отговорни и последователни и ще постигнете резултати, за които не сте и мечтали.
Обръщайте внимание на качеството на храната
Също както ектоморфите, хората с мезоморфен телесен тип бързо откриват, че могат да постигат резултати и без да са стриктни в избора си на храни. Но имайте предвид, че хранителният режим не е просто решение за по-добра визия. Той е в основата на нашето здраве. В най-добрия случай, нездравословното хранене ще саботира значително прогреса ви. В най-лошия — може да коства здравето ви.
За оптимални резултати 40-60% от дневния ви калориен прием трябва да идва от въглехидрати. Набавяйте си достатъчно калории, за да поддържате мускулната си маса. Не прекалявайте с кардиото — правете го колкото да поддържате ниският процент телесни мазнини.