Съдържание:
Можем ли да разчитаме изцяло на храната, за да си набавим необходимите витамини и минерали? Проучвания сочат, че може би това не е толкова добра идея.
Модерният човек е залят от всевъзможни източници на информация относно храненето — кои надеждни, кои напълно неадекватни. Затова моята мисия е да Ви предоставя правилните факти и познания, за да можете да отсявате истините от хранителните митове. Днешната тема са витамините — тези ключови органични вещества, необходими за нормалното протичане на процеси в човешкото тяло. И по-специално, искам заедно да намерим отговор на един наболял напоследък въпрос: Възможно ли е да си набавим оптимални количества витамини единствено чрез храната?
Мит #1: Можем да си набавим необходимите дози витамини единствено чрез храната
В практиката си работя и се срещам с много хора, повечето от които по един или друг начин се опитват да се хранят природосъобразно. Вярвам, че и вие сте достатъчно разумни, за да се съобразявате с качеството на храната, която консумирате. Но достатъчно ли е това, за задоволим нуждата на тялото си от нутриенти?
Повечето хора са на мнението, че можем да си набавим необходимите дози витамини и минерали единствено чрез храната. Но дали това е така? Не и през 21 век... Съдържанието на витамини в съвременните храни е толкова, колкото да ни поддържа живи. Но достатъчно ли е това, за да достигнем оптимално здравословно състояние? Вероятно не...
Поради изтощението на почвите зеленчуците и плодовете, отглеждани в наши дни, са много по-бедни на витамини от тези преди няколко десетилетия. Най-известното проучване по темата е на американския професор Доналд Дейвис и неговия екип от учени от Факултета по химия и биохимия на Тексаския университет. През декември 2004 г. екипа на Дейвис публикува своите открития в Американския журнал по нутриционистика. Учените изследват данните на Американския департамент по земеделие от 1950 до 1999 година за 43 различни плода и зеленчука. Заключението е, че са налице "значителни намаления" в количествата белтъчини, калций, всички витамини от B-комплекс — най-вече рибофлавин (витамин B2), витамин C, фосфор, желязо, манган и магнезий. При някои растения загубите на микронутриенти достигат до 75%!
Главната причина затова са някои порочни земеделски практики, които ограбват почвата от важни нутриенти. Когато културите се засяват многократно върху една и съща площ, почвата губи хранителни вещества с по-голяма скорост, отколкото се възстановяват по естествен път. Масово земеделските производители се опитват да компенсират загубата на нутриенти, като наторяват почвата с изкуствени торове. Тези индустриални торове съдържат точно толкова хранителни вещества, колкото посевите да оцелеят, докато дойде време за прибиране на реколтата. Но не и достатъчно за отглеждане на здрави култури с оптимален хранителен профил.
В добавка повечето зеленчуци и плодове се берат, докато са още зелени, и се озовават на щандовете седмици преди да бъдат консумирани. В течение на времето хранителният профил прогресивно се влошава. Освен това съвременната земеделска продукция се отглежда по начин, който дава предимство на вкусовите качества, за сметка на хранителната стойност. В резултат много плодове и зеленчуци са изкуствено обогатени с фруктоза и захар, като имат значително по-ниско съдържание на ключови нутриенти.
Друг подценяван момент е ролята на витамините и минералите при борбата с токсините. Когато токсичността в организма се увеличи, нуждите от нутриенти значително се увеличават. Освен ако не живеете в пещера, то най-вероятно сте бомбардирани ежедневно от множество токсини. Тялото Ви трябва да се справя едновременно с:
-
Ксеноестроегени (пластмаси, BPA, някои плесени, петролни продукти)
-
Индустриални разтворители и почистващи препарати
-
Недостатъчно слънчева светлина
-
Токсини от храната (не чак такъв проблем, ако вече се храните правилно)
-
Стрес и недоспиване
Телата ни не са проектирани, за да се справят с тази висока токсичност единствено чрез витамините и минералите, набавени от храната. Тоест, ако разчитате единствено на хранителните вещества в плодове и зеленчуци, рискувате да отслабите детоксикиращата функция на вашето тяло. Дори да сте перфектни в начина си на хранене, е почти невъзможно да си набавите всички необходими витамини и минерали чрез храната.
Също така, обратно на широко разпространените представи, хората, които спортуват редовно, се нуждаят от много повече витамини и хранителни вещества. Когато изчерпате енергийните си резерви по време на тренировка, Вие изразходвате и много повече нутриенти за производство на енергия и възстановяване. В резултат, атлетите и трениращите са в още по-голям риск от недостиг на витамини и минерали. Тъй като по-голямата част от съвременните спортуващи хора се хранят с храни, бедни на нутриенти и богати на токсини – това се превръща в наистина сериозен проблем.
Мит #2: Качеството на мултивитамините не е от значение
С толкова много марки мултивитамини на пазара, за потребителя е изключително трудно да прецени качеството на всеки отделен продукт. Въпреки това, качеството Е от значение поради ред причини.
Първо, винаги трябва да знаете какво вкарвате в тялото си. Селекцията на съставките оказва най-голямо влияние върху качеството на крайния продукт. Без качествени съставки, дори най-добрата научна формула няма да предостави обещаните ползи за здравето. Второ, ефективността зависи от формата на хранителната добавка. Доказано по-ефективни са течните мултивитамини — тялото Ви усвоява приблизително 98% от витамините и минералите в течна форма и само 3 до 20% от витамините в една таблетка. Течните витамини не изискват храносмилане и навлизат директно в кръвния поток. Трето, цената на повечето продукти не е малка, затова е важно винаги да получавате това, за което плащате. И четвърто, само високото качество и оптимален метод на производство ще дават ефективни резултати всеки път.
Съветът ми към вас е да обръщате внимание на производителя. Продуктите с евтини съставки не са и на половина толкова ефективни, колкото качествените мултивитамини, като при тях съществуват и някои здравословни рискове.
В заключение ще кажа, че за съжаление живеем в един крайно токсичен и стресов свят и е напълно нормално да се опитваме да се предпазим от познатите ни източници на токсини по всеки един начин. За мен идеята, че можем да си набавим всички витамини и минерали единствено чрез храната звучи добре на теория, но в съвременни условия това граничи със сферата на фантастиката. Изтощението на почвите и водите, пестицидите, източниците на токсини от храна и околна среда, както и прекомерната физическа активност водят до недостиг на ключови витамини и минерали.
За тези от вас, които искат да си осигурят по-добро здраве и да подобрят резултатите от тренировките си, хранителните добавки са едно страхотно начало. За съжаление, мисленето от типа "витамините в храната са напълно достатъчни" е неприложимо в съвременните условия. Тъжно е, че зеленчуците и плодовете не са това, което някога са били. Но реалността е такава и трябва да я приемем. В този ред на мисли е напълно излишно да се поставяте в неблагоприятна позиция, като лишавате тялото си от необходимите му оптимални количества витамини и минерали.
Вие сте на ход!
Приемате ли мултивитамини като допълнение към хранителния режим? И ако да колко често и под каква форма? Споделете Вашето мнение в коментарите!