Съдържание:
На пръв поглед, „рецептата“ за здравословно хранене изглежда лесна и ясна: повече плодове и зеленчуци, по-малко преработена храна, контрол над червеното месо, ограничение на алкохола…
Но въпреки тези, на пръв поглед, лесни за разбиране и следване съвети, повечето хора продължават да се хранят небалансирано и нездравословно и до днес. А процентът на сърдечните и други, свързани със затлъстяването, заболявания расте с всяка изминала година…
Защо е така? Защо здравословното хранене изглежда трудна задача за толкова много хора? И има ли начин да го направим по-лесна за разбиране и спазване цел?
Това са въпросите, на които ще намериш отговор в тази статия:
Защо здравословното хранене е трудна задача за много хора?
Препъникамъкът в стремежа към по-здравословен начин на живот често се крие в погрешните схващания на хората. Като здравословното хранене не е изключение.
Мнозина възприемат здравословния хранителен режим като прекалено ограничаващ начин на хранене, свързвайки го с термини като „ниско съдържание на мазнини“, „ниско съдържание на калории“ и „без никакво сладко“.
Освен това убеждението, че здравословните храни са скъпи, а рецептите с тях са прекалено сложни, допълнително възпира хората да възприемат балансираното хранене като начин на живот, а не просто като временна диета…
Общото схващане на повечето хора изглежда е, че „Здравословното хранене изисква твърде много работа, а здравословната храна е скъпа и не е вкусна.“ Това, разбира се, съвсем не е така!
Именно преодоляването на тези погрешни схващания е от ключово значение за успешното изграждане на здравословна връзка с храната и по-крепко здраве в дългосрочен план.
А всичко започва с обмислен и постепенен подход към диетичните промени, нужни да превърнеш здравословното хранене не просто в диета, а в начин на живот! Ето как да го постигнеш:
1. Честна начална самооценка
Първата стъпка към промяната на хранителни ти навици е да си направиш личен диетичен одит.
В продължение на една седмица подробно записвай всяко хранене, всяка лека закуска и всеки междинен снак, които похапваш през деня, като отбелязваш количеството храна и времето, в което я консумираш.
Тази честна самооценка ще ти послужи като компас, който ще ти покаже частите на твоето хранене, които се нуждаят от подобрение. Било то прием на по-малко или повече калории, ограничение на бързи въглехидрати, повече фибри или нещо друго…
2. Малки и постепенни промени в диетата
След като си направиш самооценка и разбереш къде се крие проблемът при теб – е време за промяна. Но тази промяна не може и не бива да става изведнъж и „от днес за утре“!
Опитът за пълна промяна на хранителните навици изведнъж може да бъде непосилен за повечето хора подвиг. И често тази прекомерна разлика води до неспособност за справяне с всички ново и пълен провал, още в самото начало на промяната.
Ето защо, проф. Тереза Фунг (Харвард) предлага по план, но и по-лесно управляем подход. А именно – да променяш навиците си постепенно, като сменяш един по един аспектите на диетата си на всеки три до четири седмици време. След като направиш една малка промяна в начина си на хранене и в продължение на няколко седмици тази промяна се превърне в рутина, можеш да направиш втора стъпка, с друга промяна в режима си.
Например, ако консумацията на газирани напитки ти е вреден навик, можеш да започнеш промяната на хранителните си навици като постепенно намалиш и напълно замениш безалкохолните с по-здравословни алтернативи като вода, чай или сода. И чак след като си постигнал това, може да помислиш за друг аспект от диетата си, над който да поработиш.
3. Надгради полезните си навици
Замисли се добре не само над негативните, но и над позитивните страни на храненето си в момента. Много е вероятно всъщност вече да притежаваш някои полезни навици, които можеш да надградиш по пътя си към здравословния начин на живот.
Надграждането върху вече съществуващите здравословни навици може да направи прехода от непълноценно към здравословно хранене доста по-лесен и плавен за теб.
Например, ако закуската ти вече е полезна и съдържа добро количество полезни въглехидрати от пълнозърнести храни или семена – можеш да помислиш за включването на такива и в някое от другите си основни хранения за деня. Защото ако вече си свикнал/а да хапваш тост с пълнозърнест хляб за закуска, ще е доста лесно да замениш и бързата закуска на обяд с домашен сандвич с пълнозърнест хляб и така да разшириш вече изградения си полезен навик да консумираш такъв.
Този постепенен подход към промяната на хранителните навици ще ти помогне да направиш по-здравословния избор на храна през целия ден почти автоматично, а не като натоварващо допълнително задължение.
4. Разнообрази се с нови рецепти
Тук важни същото правило като отделните храни. Ако мислиш, че изграждането на изцяло нов хранителен режим, пълен с разнообрази здравословни рецепти, е прекалено голяма и тежка стъпка за теб – не е нужно да го правиш наведнъж.
Започни да си приготвяш само по една или две нови здравословни рецепти всяка седмица, а през останалото време се храни както обикновено. Включвай тези 1-2 нови рецепти в менюто си за месец, след което потърси и изпробвай още 1-2, с които да заместиш други от старото си меню.
Така постепенно, за няколко месеца време, можеш напълно да преобърнеш хранителния си режим с нови, често дори по-вкусни и по-здравословни рецепти, без това да те изтощава психически или да те натоварва допълнително като време и средства.
А ако имаш нужда от допълнителна помощ – можеш да разглеждаш моята колекция от кулинарни книги „С Щипка любов“, където здравословните рецепти са с предварително пресметнати калории, хранителен състав и брой порции за приготвяне. А и съдържат предимно добре-познати и лесно достъпни за всички ни храни.
Можеш да поръчаш и двете книги (общо 80 здравословни рецепти и хранителни режими с тях) в комплект, с 50% отстъпка, от тук:
5. Сподели промяната си с роднини и приятели
Споделянето на промяната към по-здравословен начин на живот с приятелите и/или семейството ти може да внесе допълнително вълнение и разнообразие в процеса. А и да го направи по-лек и забавен, когато има с кого да споделиш и предизвикателствата, и отговорността.
Събирането с близки хора и обменът на идеи за по-здравословно хранене може да предотврати и монотонността на многократното ядене на едни и същи храни, и рискът от провал поради слаба воля.
Защото когато споделяш отговорността и вълнението от промяната с близък човек и взаимно се „бутате“ към заветната цел – тя се постига много по-лесно!
6. Заради се с приключенски дух!
И накрая, но съвсем не по важност – за да направиш прехода към по-здравословно и пълноценно хранене по-приятен и лесен – трябва да подходиш към тази цел с отворено съзнание и приключенски дух.
Бъди готов/а да изпробваш нови неща – рецепти, храни, подправки, начини на готвене. Всичко това ще ти даде възможност да разнообразяваш и експериментираш свободно с широка гама храни и рецепти, без да чувстваш ограничения или липси в новото си меню.
Разнообразието е ключов фактор за поддържането на здравословен хранителен режим в дългосрочен план, който много хора обаче пренебрегват. Не прави същата грешка и си дай свободата да експериментираш!
В заключение…
Преминаването към по-здравословен начин на хранене и живот съвсем не е толкова трудна и непосилна задача!
Не се поддавай на всеобщите погрешни схващания и заложи на постепенен, положителен подход в промяната на менюто си. С малки и лесни за постигане цели, които да надграждаш седмица след седмица.
Защото пътят към тази промяна не е спринт, а маратон. И всяка малка, но преодолима крачка те води все по-близо до целта!
_______________________
Ако имаш нужда от помощ по пътя към промяната си и търсиш ефективен начин да подобриш и фигурата, и здравето си с по-здравословно хранене и физическа активност – може би моят Онлайн Коучинг е подходящ избор и за теб. Ще се радвам да поговорим и да обсъдим как можем да постигнем целта ти заедно!