Съдържание:
Извинения като „прекалено съм уморен“, „навън е твърде студено, а фитнесът е толкова далеч…“ и „ще ида утре“ често идват не от реално уважителна причина за пропуск на тренировката, а чисто и просто – от мързел!
Няма какво да се залъгваме - всички сме си намирали извинения да не тренираме, когато просто нямаме настроение за тренировката. И това понякога е напълно окей!
Проблемите започват, когато оправданията и пропуските в тренировъчната програма станат по-редовни от тренировките в нея…
Успешните хора не чакат просто да ги удари мотивацията и не разчитат само на нея. Има начини да останеш отговорен и да запазиш постоянство, дори и когато мотивацията куца!
Как? С действия, които съответстват на ценностите ти и ти помагат по-лесно да си създадеш полезни навици, с които да постигнеш целта си успешно.
Това, разбира се, не означава, че мотивацията е безполезна или че трябва да приемаш тренировките си като работа… Изследванията показват, че именно вътрешната мотивация (желанието да правиш нещо просто защото ти харесва) е ключът към изграждането на рутина, която можеш да поддържаш цял живот. Включително и що се отнася до тренировките.
За да ти помогна в това начинание – в тази статия ще споделя с теб 7 изпитани техники, с които да подобриш последователността си и да запазиш тренировъчната си рутина непрекъсната, дори когато съзнанието ти работи срещу теб!
1. Замисли се защо го правиш?
Ако тренираш само защото мислиш, че така трябва, рядко ще имаш настроение за тренировка. Така че вместо да ги приемаш просто като задължение – замисли се защо реално имаш нужда от упражненията. И по-конкретно – какви са непосредствени ползи от тях за теб? Например по-добро настроение, чувство на удовлетворение, повече енергия, разтоварване от натрупан стрес.
Замисли се кое от предимствата на спорта те мотивира да тренираш по-често. И започни да приемаш тренировките си не просто като средство за постигане на конкретна цел, но и като преживяване, което те кара да се чувстваш по-добре.
2. Запитай се от какво бягаш?
За да запазиш постоянството ти ще ти помогне да мислиш и в обратната посока – защо не ти се тренира? Какво се опитваш да избегнеш с избягването на тренировката? - Физическото неудобство? Срам и стеснителност от другите в залата? Времето, нужно да стигнеш до там и обратно?
Или пък причините са по-базови – претоварен си, не си хапнал добре, сънят е зле?
За да можеш да се справиш с нерешителността си, трябва да се запиташ директно каква е причината за нея, за да можеш да й обърнеш внимание и да я коригираш.
3. Избери си спорт и тренировки, които наистина ти харесват
Това е фитнес блог и естествено основната форма на тренировки, за които си говорим, са силовите и кардио тренировките. Но това съвсем не са единствените начини да поддържаш форма.
Ако ти е трудно да ходиш редовно на фитнес, вероятно тази конкретна тренировка не те вдъхновява. Опитай нещо, което ти харесва повече – например HIIT вместо класическо кардио, или пирамида вместо класически серии.
А може би трябва изцяло да замениш фитнеса със спорт по твой вкус – футбол, баскетбол, танци, плуване? Какво те привлича? Отговори си на този въпрос и започни оттам, откъдето ще ти е най-приятно да започнеш. Нещо, с което да си изградиш рутина за движение и натоварване, без да ги чувстваш като тежест. А в последствие можеш да надградиш и отново да се върнеш в залата.
4. Изгради си ритуал за начало на тренировката
Знаеш поговорката „капка по капка – вир става“, нали? Това е целта и тук!
Понякога самото начало на тренировката е най-трудното препятствие за някои от нас. Ако и за теб е така – ще ти помогне да разбиеш началото на тренировката си на по-малки стъпки и да изградиш ритуал на преминаваме през тях.
Например – започни като просто се облечеш за тренировка вкъщи. Пусни си мотивираща музика. След това направи няколко скока на място или едно-две упражнения със собствено тегло. И просто излез и тръгни към залата! Или пък влез в стаята за домашен фитнес, ако тренираш така.
Общо взето - изгради си стартов ритуал от малки, но постепенно увеличаващи се по значение стъпки, които те водят към началото на същинската тренировка. Действия, които сигнализират на тялото ти да започне да се подготвя за натоварване – и физически, и психически. избягвайки необходимостта от мотивация за това.
А веднъж след като започнеш, вероятно ще ти е лесно да продължиш до края на тренировката.
Защото мотивацията често идва след като започнем нещо, а не преди това.
5. Но не се насилвай прекалено, ако не върви!
Тук е важно да уточня, че намирането на мотивация чрез малки начални стъпки е съвсем различно нещо от това да се насилваш да започнеш или свършиш тренировка, която мразиш.
Целта не е да действаш против желанията си. Защото това само ще изгради негативна връзка със спорта и допълнително ще те затрудни.
Целта е да намериш плавен подход, който да свърже целта и желанията в едно общо действие – хем полезно, хем приятно за теб.
Затова - ако си започнал тренировката си успешно, но все още нямаш мотивация да продължиш и ти е досадно - опитай различна дейност или спри и започни отново утре. Дай си време да нужното време да свикнеш, за да запазиш позитивно отношение към спорта и да избегнеш задълбочаване на проблемите с мотивацията си.
6. Не се страхувай от промяната – търси разнообразие!
Разбиването на монотонната тренировъчна рутина също ще ти помогне да останеш верен на програмата си по-дълго време.
Затова си изгради и следвай поне 2 различни тренировки – може да ги разделиш на горна и долна част на тялото, на домашна и фитнес тренировка, на по-кратка или по-дълга и натоварваща – няма значение.
Избери вариант, който пасва най-добре на възможностите, желанията и целите ти и си осигури разнообразие от ден за ден, за да запазиш интерес и по-лесна мотивация в дългосрочен план.
7. Няма страшно да си вземеш и почивка!
И въпреки всичко казано дотук - понякога липсата на настроение за тренировка означава, че просто трябва да си починеш от нея. Защото спадащата мотивация и липсата на енергия могат да бъдат признаци и на претрениране. Ако се чувстваш наистина уморен и без сили - може би е по-добре просто да се разходиш или да направиш леко разтягане вкъщи, вместо обичайната си тренировка. Все пак почивката е точно толкова важен компонент от програмата ти, колкото е и самото натоварване в нея.
________________
А ако имаш нужда от допълнителна подкрепа и насока както в мотивацията, така и в изграждането на ефективни, но и приятни за теб тренировки – ще се радвам да помогна! Запиши консултация за моят Онлайн Коучинг и ще поговорим очи в очи за целта ти и как можем да я постигнем успешно заедно!