Съдържание:
В днешно време все по-често сме онлайн, с непрекъсната връзка до всякаква полезна и интересна информация, която може да ни е необходима. С лесно достъпно мнение на най-различни експерти в най-различни сфери, което се намира само на клик разстояние от нас.
В това число влизат и тренировките, хранителните режими и като цяло онлайн услугите на персоналните инструктори, в чието число включвам и себе си.
Но в комуникацията си с читатели и клиенти през годините съм забелязал, че много от тях поставят под съмнение ефективността на онлайн комуникацията с треньора си и резултатите, които могат да се постигнат в последствие.
Затова реших да напиша тази статия – искам да изложа черно на бяло предимствата, които носи със себе си онлайн коучинга с персонален инструктор и евентуално недостатъците, които може да има в определени ситуации.
Тъй като съм работил с клиенти както лично, с персонални тренировки на живо, така и чрез онлайн комуникация (както е в момента), смятам, че имам обективно изградено виждане над нещата и в двете сфери на този бизнес и мога да дам обоснован и безпристрастен отговор на въпроса:
„Кой вариант да изберем – тренировки с персонален инструктор на място или онлайн?“
От работата си с различни хора през годините съм стигнал до заключението, че отговорът на този въпрос е "зависи от конкретния човек".
Това ще рече, че в зависимост от твоя характер, нагласа, самоконтрол, цели и ежедневие – всеки от тези два варианта може да се окаже по-подходящ за теб от другия. Тъй като и персоналните тренировки и онлайн коучинга имат своите предимства и евентуални недостатъци в дадена ситуация.
Именно на тези предимства и евентуални недостатъци ще обърна внимание в статията. Целта й е да ти помогне да вземеш възможно най-обективно обоснованото и сигурно решение, което ще работи за теб и твоите цели. И така, да преминем по същество.
Какво е "коучинг"?
Думата идва от английски (coaching) и служи като събирателно название за процеса на обучение, чрез който даден човек се подкрепя, докато постигне конкретна лична цел или професионален резултат, благодарение на връзката между него и неговият ментор/инструктор.
Предимствата на онлайн коучинга и неудобствата на персоналните тренировки:
1. Лесен достъп до експертно мнение и насоки. Наличните професионалисти в тази сфера не са малко, но голяма част от тях се намират в големите градове или в скъпи фитнес центрове, които могат да си позволят да наемат треньори за клиентите си. За хората в по-малките градове и села обаче може да се окаже трудно да намерят директен достъп до фитнес специалист, или поне до доказал се такъв...
За щастие обаче интернет е разпространен навсякъде и имаме достъп до него не само от компютрите, но дори от смартфоните си, които са постоянно с нас. А това ни дава по-лесен достъп до онлайн услугите на доказали се в сферата специалисти, като можем да комуникираме с тях и да насочват чрез онлайн комуникация, вместо да се налага физическа среща на живо.
А и комуникацията с персоналните треньори на живо обикновено се извършва само по време на самата тренировъчна сесия или консултация. Докато при онлайн коучингът можеш да се обърнеш с въпрос или проблем към треньора си по всяко време, а и той от своя страна има лесен достъп до своите клиенти, за да може да обърне адекватно и навременно внимание на всеки един от тях и да им отговори в рамките на няколко часа.
2. По-лесна оценка на работата на треньора. Онлайн пространството е свободна зона, в която всеки може да изкаже мнението си необезпокояван. В това число влизат и досегашните клиенти на фитнес инструктора, към когото си се насочил. Лесно ще можеш да намериш мнения и впечатления от работата му, споделени от други хора с подобни на твоя проблем, и да споделиш притесненията си или въпросите си с тях, преди да решиш дали искаш да се довериш на конкретния специалист.
Това е предимство, което е достъпно и когато работиш с фитнес треньор персонално, но събирането на информация за работата му и резултатите от нея може да се окаже малко по-трудно, ако става от уста на уста, като обикаляш наоколо, разпитвайки хората в залата или населеното място.
3. По-ниски цени на услугите. Онлайн коучинг услугите на персоналните треньори обикновено излизат доста по-евтино за потребителите, отколкото персоналните тренировъчни сесии на живо.
Да речем, че искаш да тренираш 4 дни в седмицата по 1 час и решаваш да наемеш инструктор, който да те тренира. Една индивидуална тренировка струва средно около 15 лв на час. Доста от инструкторите взимат дори повече, но нека да вземем тази осреднена цена. Това прави 60 лв на седмица или 240 лв на месец.
Тоест, за първите 4 месеца ще похарчиш поне 960 лв… Без дори да сме взели предвид хранителния режим, защото да си го кажем честно – тренировки без правилно хранене няма да те отведат далеч. Ако отидеш при диетолог или нутриционист, ще се разделиш с 100 до 200 лв, а ако искаш последващи консултации и корекции в режима всеки месец, ще трябва да даваш по още около 50 лв на месец. Така че добави още 400 лв към 4-месечните си разходи. И сумата лесно надхвърли 1000 лв за този период...
А обикновено, онлайн услугите дават възможност за по-бързо изготвяне на програмите и по-ниски цени (около ¼ по-евтино от тренировките на живо), вследствие на по-малкото физическо време, което отнема изготвянето им, както и възможността за работа и комуникация персонално с всеки един клиент, но в същото време – и с повече от един клиент едновременно.
4. Свобода на избора за време и място. Онлайн коучингът ти осигурява достъп до персонална програма и хранителен режим в електронен вариант, които ще са в теб по всяко време и на всяко място, без да се налага да разнасяш папки с документи (освен ако това не е по-удобно за теб, в което се съмнявам).
Също така се елиминира нуждата от уговаряне на време и час за тренировките, които хем да се удобни за теб, хем за твоя инструктор. Колкото и да е добър и добронамерен той, все пак е професионалист, който работи с повече от един човек на ден и времето му е ограничено. Ако се окаже, че срещата му с теб трябва да е рано сутрин, а твоето удобно време за тренировка е по-късно през деня – удряте на камък.
А хората, които пътуват доста? Наличието на физически треньор означава не само тренировки в определено време от деня, но и на определено място. А когато се налага да пътуваш, било то за почивка, командировка или по друга причина – възможността отпада изцяло.
Онлайн комуникацията елиминира това неудобство, като ти дава възможност да тренираш по всяко удобно за теб време, както и на различни места, ако това се наложи. Винаги програмата е в джоба ти (на телефона), а съветите на инструктора ти са на един имейл разстояние.
Неудобствата на онлайн коучинга и предимствата на персоналните тренировки:
Разбира се, както споменах още в самото начало – и двата варианта имат както предимства, така и недостатъци спрямо един друг. Затова е редно да обърнем внимание и на тях, за да бъде статията максимално изчерпателна.
1. Липса на експертно око, което да следи за правилната техника. Тренировките в залата изискват не само физическа енергия и желание за успех, но и доста концентрация и отговорност. Тъй като неправилното изпълнение на упражненията може да направи тренировките неефективни и дори опасни.
Затова да имаш до себе си опитен специалист, който директно да следи как изпълняваш различните упражнения и да прави своевременни корекции на техниката ти наистина е голямо предимство. Особено ако си много начинаещ.
За тази цел онлайн коучинга залага на много видео уроци с правилно изпълнение на упражненията, описателни изображения и текстове, както и допълнителните разяснения на онлайн инструктора ,които да те напътстват стъпка по стъпка и които трябва да попиеш добре, преди да се насочиш към тежестите в залата.
Но това неудобство може лесно да се преодолее като просто вземеш със себе си изготвените за теб онлайн програми и ги покажеш на някой от професионалистите в залата, който да те запознае допълнително с техниката за изпълнение на упражненията в тях по време на първите няколко тренировки. След това ще можеш уверено и безопасно да изпълняваш тренировките си и сам.
2. Липса на директна външна мотивация. Въпреки че много пъти съм казвал, че мотивацията е нещо, което идва от вътре и ние самите сме най-добрите си мотиватори, на практика това не винаги е достатъчно.
Изготвянето и доставянето на програмите до клиента е само част от работата, тяхното изпълнение от негова страна обаче тепърва предстои. А хората понякога трудно намират мотивация и воля да продължат напред и да се справят със целта си сами, без директната подкрепа на своя ментор.
Аз смятам, че треньорът не е само човек, който да изготви твоята програма, но и който да умее да те мотивира да я спазваш и да гониш целта си. Тази външна мотивация е особено силна и ефективна, когато той е до теб и ти помага да преодолееш моментите си колебания или неудобства, за да продължиш напред.
Разбира се зад онлайн коучинга също стоят опитни и отдадени професионалисти, които също така са и умели мотиватори, но понякога тази мотивация и подкрепа ни трябва точно сега, на момента! А не няколко часа по-рано или по-късно, когато имаме възможност да се свържем с тях.
Затова, ако ти си от хората, които трудно намират мотивация сами в себе си и ти е нужна по-твърда ръка и по-сериозен контрол над действията ти, за да не се откажеш – персоналните тренировки с инструктор може би са по-добрият вариант за теб.
В заключение…
Разбира се, от опита си смело мога да кажа, че въпреки че не е перфектен, когато е изграден правилно и отговорно, онлайн коучингът е ефективен и доказал се във времето вариант за постигане на резултати! Има много разказани истории на хора, които са се доверили на този начин на работа и безпроблемно са постигнали целта си.
Същото, разбира се, важи и за персоналния подход на живо. А решаващият фактор, който ще определи кой от двата подхода е по-подходящ за теб, си ти самият!