Съдържание:
Популярен мит е, че силовите тренировки забавят или дори изцяло спират растежа при деца и активно подрастващи и следователно трябва да бъдат избягвани. Моето мнение (а и това на всички специалисти) е, че това твърдение е абсолютно невярно и необосновано! Не съществуват научни изследвания, които да доказват, че силовите тренировки забавят растежа, като резултатите показват нормално развитие, без каквито и да е неблагоприятни ефекти. Науката е категорична:
Силовите тренировки НЕ оказват влияние върху растежа на височина.
Всъщност много бодибилдъри и професионални атлети започват силови тренировки още от ранна възраст. Замислете се само: Арнолд Шварценегер започва да се занимава с бодибилдинг на 14-15 годишна възраст, въпреки това израства до 188 см!
Но откъде идва тази заблуда?
В периода на активен растеж в краищата на костите има зони, наречени епифизарни фуги, където хрущялът все още не се е превърнал в кост. Именно в тези зони се осъществява растежа на костите – те се вкостеняват последни. Това ги прави по-уязвими към счупвания и травми. Повечето хора смятат, че вдигането на тежести уврежда епифизарните фуги и това спира растежа.
Каква всъщност е истината?
Това твърдение е невярно. За разлика от контактните спортове като футбол, баскетбол и др. при фитнеса няма сблъсъци, което го прави напълно безопасен за един тийнейджър. Единственият начин да увредите епифизарните си фуги е, ако изпуснете 50-килограмова щанга върху крака си!
Освен че не е опасен, фитнесът носи многобройни ползи за физическото и психично здраве:
-
Повишава силата и издръжливостта
-
Подобрява бързината и пъргавината
-
Заздравява костите
-
Помага за поддържането на здравословно тегло
-
Подобрява самочувствието и дава самоувереност
Но една от най-големите ползи е, че ще формирате здравословни навици и дисциплина още от ранна възраст, което ще ви помогне да се справяте по-успешно с трудностите и предизвикателствата в живота.
Щом не фитнесът, кое тогава забавя растежа?
Стероидите (т. нар. химия) и небалансираното хранене. Стероидите изкуствено повишават нивата на анаболни хормони, което обърква хормоналния баланс. Когато се тъпчете с анаболи, един вид казвате на тялото си „Хей, вече съм достигнал зрялост, спри да растеш!“ Когато един подрастваш започне да приема такива непозволени добавки, растежът на височина изцяло спира. Дори не е гарантирано, че растежът ще се поднови след спиране на стероидите. Затова моят съвет към вас е да стоите далеч от тях!
Що се касае храненето – избягвайте алкохолът (повече информация тук) и цигарите и заменете бургерите, чипсовете, вафлите, безалкохолните напитки с истинска храна, която ще ви набавите необходимите градивни елементи за растеж.
На каква възраст мога да започна да тренирам?
Тренировките със собствено тегло са напълно безопасни при всеки един етап на растежа. Може да започнете с лицевите опори и набиранията още от ранна детска възраст, няма никакви рискове, единствено ползи от тези упражнения!
Относно тренировките с тежести препоръчвам да изчакате, докато влезете в пубертета. По време на пубертета в организма се създава правилна хормонална среда, която да подкрепи синтеза на нова мускулна тъкан.
Основни насоки и препоръки
1. При възможност потърсете помощта на сертифициран фитнес треньор. Без правилните знания и съвети ще допускате аматьорски грешки, които с течение на времето могат да се окажат доста скъпи. Няма нищо по-важно от безопасността и добрата техника на изпълнение при силовите тренировки. Именно тук идва ролята на треньора – да възпитава, образова и контролира.
2. Не забравяйте да загрявате преди тренировка. Повечето тийнейджъри изцяло пренебрегват загрявката – за тях тя е губене на време. Ако и вие мислите така, задължително прочетете тази моя статия за ролята на загрявката и стречинга по време на силова тренировка.
3. Още от самото начало усвоете правилната техника на изпълнение на всяко упражнение. Много от децата/юношите се състезават с връстниците си: „Колко сантиметра е бицепсът ти?“; „Колко вдигаш от лежанка?“ и т.н. Какво се получава? Децата започват да се напъват да вдигат големи тежести, без да се замислят, че рискуват здравето си. Моят съвет е да не се сравнявате помежду си по този глупав начин и да започнете с леки тежести, докато усвоите правилната техника до съвършенство. Това важи с особена сила за многоставните комплексни (базови) упражнения като клек, избутване от лег (лежанка), мъртва тяга, гребане, раменна преса и др. Ако едно дете не научи как безопасно да изпълнява тези упражнения, могат да минат месеци, дори години погрешно трениране, което амортизира ставите и опорно-двигателния апарат.
4. Избягвайте големите тежести. Ще го повторя отново: Крайно големите натоварвания при активно подрастващите не са необходими. Фокусът трябва да е върху постоянството и самите тренировки, а не върху това кой вдига повече. Прекалено големите тежести оказват ненужно голямо натоварване върху все още развиващите се мускули и сухожилия, което може да доведе до контузии и травми.