Съдържание:
В днешно време все повече хора водят заседнал начин на живот и все по-често ни се случва да чуваме съвета на здравните органи да увеличим физическата си активност през деня.
Но за да увеличиш физическата си активност – ти първо трябва да знаеш какво е нивото й в момента, за да знаеш с колко трябва да я увеличиш. Като е добре да имаш и конкретна цел, към която да се стремиш и да знаеш, че колкото по-близо до нея си, толкова по-добре се грижиш за мобилността и здравето си.
И именно тук опираме до въпроса в днешната статия – как точно да измерваш физическата си активност, за да знаеш дали е достатъчна?
Вероятно знаеш, че има 2 основни начина за проследяването на ежедневната ни активност, които се препоръчват най-често:
- с броене на крачките, които правиш всеки ден;
- със следене на продължителността на упражненията ти (в минути) на дневна база.
И двата метода имат своите предимства и могат да ти помогнат да останеш в краче с фитнес цели си, но кой е подходящ за теб и на кой трябва да заложиш?
За да отговорим на този въпрос – в днешната статия ще разгледаме отблизо всеки от тези два подхода за проследяване на физическата активност, за да можеш да направиш информиран избор, което отговаря на твоя начин на живот и здравословните цели, които преследваш.
Но преди всичко – едно уточнение:
Ако целта ти е да изградиш сила, издръжливост и красива, стегната фигура – силовите тренировки са незаменими. А при отслабване – работят чудесно и в комбинация с малко кардио натоварване.
И в този ред на мисли – препоръчителната физическа активност, към която трябва да се стремиш са между 3 и 5 тренировъчни дни на седмица (зависи от нивото ти), изпълнявайки 30-45-минутни тренировки.
Но развитието и поддържането на фитнес фигура не е основната цел на тази статия!
Целта днес е да уточним как да следиш обичайната си физическа активност в ежедневието, за да поддържаш поне базова физическа подготовка и по-добро здраве. С движение и/или леки тренировки, ако имаш възможност за такива.
Метод 1: Проследяване на дневната физическата активност в направени крачки
Броенето на направените крачки за деня е много популярен метод за следене на активността ни в днешно време. Благодарение на достъпните за всеки фитнес часовници, гривни и смарт телефони, които всички носим в джоба си и които вършат автоматично това преброяване за нас.
Изследванията показват, че 7000 до 9000 крачки дневно са напълно достатъчни, за да почерпим повечето ползи за здравето си от този вид физическа активност.
Повечето експерти препоръчват кръглите 10,000 крачки дневно като добра дългосрочна цел и действително – ако вървиш повече, ще почерпиш и повече ползи. Но от този праг нагоре започваме на навлизаме в сферата на намаляващата възвръщаемост, където усилията стават големи, но резултатите от тях – все по-малки.
А и за повечето хората не е реалистично да отделят достатъчно време и усилия за повече от 12,000 крачки дневно в дългосрочен план. Затова и препоръката за 10,000 крачки дневно не случайно се е наложила като добър ориентир във здравните и фитнес средите.
Ако правиш 10,000+ крачки в повечето дни – може да се каже, че си човек с добра физическа активност.
Обратно на това – ако правиш по-малко от 5000 крачки на ден, влизаш в нездравословната зона на застояване. А ако движението ти на дневна база е под 3000 крачки – рисковете за здравето ти в дългосрочен план се увеличават значително.
Добрите новини са, че ако сега правиш само по 3000 крачки дневно – дори и да ги увеличиш до 5000-6000 за начало – подобренията в здравето и тонуса ти ще са бързи и много съществени. А 5000-6000 крачки дневно съвсем не са проблем нито като нужно време, нито като усилия за повечето хора.
Метод 2: Проследяване на дневната физическата активност в минути
Това, което обърква някои хора, когато започнат да се интересуват от физическата си активност и да следят крачките си е, че много здравни организации дават препоръки за нея не в брой крачки, а в брой минути, прекарани в упражнения всеки ден.
Стандартната препоръка на здравните власти е поне 150 минути физическа активност седмично. Или около 25-30 минути, прекарани в упражнения с умерена интензивност поне 5 дни в седмицата (в това число бързи разходки, кардио сесии, плуване, танци и др. подобни).
Препоръката за упражнения с висока интензивност (каквито са силовите тренировки) обаче започва от поне 75 минути седмично. Така че, ако с в нормална физическа форма и в състояние да тренираш силово – можеш много лесно да спазиш препоръката на експертите за базова физическа активност само с две 40-минутни силови тренировки седмично. А всяко натоварване над този минимален праг вече ще ти носи и допълнителни ползи – като по-бързо изгаряне на излишните мазнини, развитие на силата и мускулатурата, оформяне на фигурата и т.н.
На кой от тези методи да заложиш за следенето на физическата си активност?
И обратно към първоначалния въпрос, който си зададохме – кой двата популярни методи за проследяване на физическата активност би бил по-полезен в твоя конкретен случай?
Ами, всъщност можеш да заложиш и на двата метода едновременно. Тъй като и двете променливи могат да те насочат към поддържане на по-добра форма и по-крепко здраве в дългосрочен план. Пък и всеки от тях си има предимства, но и някои недостатъци, които можеш да избегнеш, ако ги комбинираш.
Проследяването в минути е добре-установена отправна точка от световните здравни организации. Но и следенето на крачките има своите предимства. И е популярен метод не просто защото е лесно с телефон или часовник, но и защото има редица изследвания върху него и доказано работи за подобряване на общото благосъстояние.
Всъщност, едно от основните предимства на следенето на крачките е, че ти позволява да си направиш по-добра преценка за средната активност през целия ден, а не само по време на тренировка.
Има хора, които тренират редовно – 3-4 пъти седмично, но тренировките им са относително леки, с минимално силово натоварване. А в същото време са изключително статични и неподвижни в останалата част от деня си. В много случаи подобно ежедневие пак не е достатъчно енергично и човек пак може да остане в групата на застояващите, без дори да подозира. Защото си мисли, че тренировките му са достатъчни.
Обратно на това – хора, които може би не тренират изобщо, но имат изключително натоварено работно ежедневие, свързано с постоянно движение и физически усилия, всъщност са много по-активни и енергични, от колкото биха предположили, ако следяха само минутите, прекарани в тренировка на седмична база.
Така че, в крайна сметка…
Мисля, че би било най-полезно за теб както да се стремиш да достигнеш възможно най-близо до препоръките на здравните власти за физическа активност в минути, така и редовно да проследяваш движението си в крачки през целия ден.
Няма значение дали имаш нужда от отслабване, искаш да развиеш мускулатурата си или просто да поддържаш тонуса и здравето си – ако следиш крачките си през деня, за да знаеш, че не се застояваш за дълги периоди от време и ако тренираш поне дотолкова, че да покриеш минималните препоръки за физическо натоварване – ще знаеш, че правиш достатъчно, за да вървиш постепенно към целта си. Но и помни, че дори да не стигнеш препоръките – няма страшно!
Всяка физическа активност е по-добро постижение от липсата на такава!
Важното е да надграждаш себе си - с темпо и цели, които можеш да поддържаш в дългосрочен план.