
Съдържание:
"Ако един ден тъгата ти изпрати покана, кажи й, че вече имаш сериозен ангажимент с радостта и че ще й бъдеш верен цял живот."
― Папа Франциск
Чувството на тъга е нещо естествено за човешката природа. Всеки от нас в един или друг момент от живота си тъгува, а силата и продължителността на болката са различни при отделните хора. Това зависи не само от вида на болезненото събитие, но и от самата личност.
Способността да се отпуснем и да излеем горестта си според представители на психоанализата е качество, което е здравословно. То е в основата на умението ни да творим не само света на отношенията си, но и материалния свят. Липсата на умение да тъгуваме и опитите да се предпазим от преживяването на болка често стоят в основата на враждебното отношение към другите в моменти на страдание и може да бъде разрушително.
Като правило – тъгата е нормална и здравословна част от живота на всеки човек. Тъкмо по тази причина разпознаването и лечението на депресията се превръщат в особено трудна задача, а именно, когато процеса на тъгуване излезе от контрол.
Симптоми на депресията
Депресията по своята същност е едно изключително дълбоко емоционално състояние, което действа деструктивно на цялото ни същество, умствено и физически нанася щети върху нас.
Пациентите с депресия чувстват:
-
Трайно потиснато настроение, понякога преминаващо в раздразнителност;
-
Загуба на психична енергия и интереси;
-
Липса на инициативност и воля;
-
Потиснат апетит със загуба на тегло или пристъпи на вълчи глад;
-
Променени усещания за вкус на храната;
-
Безсъние, сънливост и/ или кошмарни сънища;
-
Умора или загуба на енергия, при което дори елементарни и ежедневни задачи и дейности стават непосилни;
-
Неясни оплаквания от главоболие или други неврологични симптоми;
-
Намалена мисловна способност със затруднено концентриране (често хората в депресия се чувстват променени или оглупели);
-
Изживявания за вина, малоценност, неспособност, в тежест за близките и околните;
-
Пристъпи на тревожност, която трудно се овладява или паника (повече за паническите разстройства научете тук;
-
Сексуални смущения и др.
При наличието на поне 5 от по-горе изброените симптоми може да се говори за депресивно състояние. Признаците и симптомите варират по брой, време на поява, тежест и продължителност, но като цяло много си приличат. Изследванията недвусмислено показват, че депресията е афективно разстройство (разстройство на настроението), което се появява на фази, т.е. периоди на нормално настроение се редуват с депресивни епизоди.
Причини за поява на депресия
При депресията настъпват промени в невротрансмитерите (веществата медиатори, предаващи нервните импулси вътре в мозъка) и така се засягат нивата на норадреналина и серотонина. А те са отговорни за емоциите у човека. Няма единно становище по въпроса какво отключва депресията. Предполага се, че тя се провокира от различни фактори – биологични, психични и социални (като раждане, загуба на близък човек, развод и др.).
Психологическо лечение
Психотерапията е основен подход при лечението на депресия. Тя включва два основни момента: говорене и сътрудничество. Има няколко различни типа утвърдена психотерапия:
Когнитивно-поведенческа психотерапия
Когнитивно-поведенческата психотерапия (КПП) се основава на идеята, че негативните чувства произтичат от негативните мисли и могат да доведат до негативно поведение. КПП може да започне с упражнения, които да Ви научат как да структурирате дните си и как да увеличите ежедневната си активност. Много важно е да се научи, как да се заменят негативните мисли с такива, които са полезни.
Психодинамична психотерапия
Психодинамичната психотерапия се занимава с настоящите вътрешни конфликти и с взаимоотношенията на клиента с околните.
Подкрепящо консултиране
Този тип консултиране е предназначен да осигури подкрепяща среда. Терапевтът слуша и провокира с въпроси клиента, за да може той, сам да анализира ситуацията и да изследва възможните решения.
Майндфулнес-базирани подходи
Майндфулнес-базираните подходи (от англ. mindfulness based approaches) помагат на личността да развие един наблюдаващ и нереагиращ подход към своите негативни мисли и чувства. Фокусът е върху развиването на умения, които позволяват на потискащите мисли и чувства да се появяват и изчезват, без да се налага да се реагира на тях.
Алтернативни решения
А защо да не опитаме превантивно и с някакви алтернативни методи? Истината понякога се крие някъде по пътя, който вървим. Решението идва, когато най-малко очакваме. Лекарство може да се окаже всяко нещо, което ни мотивира за живот и събужда импулси на радост и щастие!
Спорт
При депресия често емоционалната болка намира и определен физически израз, т.е. емоцията, освен всичко друго, е и физическа. Когато се намираме в подобно състояние, трябва да идентифицираме болката и да намерим конкретното място в организма, където тя се появява.
Най-важно в този момент е да се освободим от нея, което бихме могли да постигнем с физическо натоварване – практикувайки любим спорт.
Хранителен режим
По-голямата част от антидепресантите, които лекарите предписват на своите пациенти, са свързани с повишаване нивата на серотонин. Въпреки че е невротрансмитер и неговата задача е да пренася нервните импулси от клетка в клетка, само 10% от серотонина се синтезират в мозъка. Останалите 90% се произвеждат от специфични клетки, намиращи се в стомашно-чревния тракт. За да се преодолее депресията, храната трябва да е с високо съдържание на нутриенти – минерали и витамини. Особено важни за настроението се оказват някои от каротеноидите, антиоксидантите (в частност кверцетина), витамин С, витамини от В група. Ето някои от храните, които е хубаво да включим в хранителния си режим:
-
Каперси – те са най-богатото растение на планетата на флавоноида кверцетин;
-
Шоколад – всъщност имам предвид неговата непреработена форма – сурово какао под формата на зърна, паста или прах. От своя страна, суровото какао е едновременно ферментирала храна и храна с високо минерално съдържание, както и съдържание на триптофан;
-
Омега 3 мастни киселини – те са един от основните фактори за здравето на мозъка и регулация на настроението;
-
Родиола – забавя процеса на разпадане на серотонина;
-
Жълт кантарион – това вероятно е най-популярната билка, използвана в борбата срещу депресията.
Медитация
Медитацията лекува чрез постепенно изтриване на болезнените впечатления на ума, ако сте имали травматично преживяване. Медитацията зарежда с радост, ентусиазъм и любов.
Дихателни техники
Те могат да ви помогнат да успокоите ума си и ви карат да се чувствате щастливи отвътре. Дихателните упражнения отпускат и дават енергия. Според стара санскритска поговорка - няма болест, която да не може да се излекува с дишане. Ван Дзу Нюе (древен мъдрец) казва: "Който умее да диша правилно, той ще бъде здрав и жизнен".
Като завършек искам да цитирам един от любимите си психолози, а именно Ерих Фром. Мисля, че можем да извлечем много полза от думите му, а с това да допринесем за нашето здраве. Нека се вслушаме в съвета му!
"На нас, човешките същества, ни е присъщо дълбоко вкорененото желание, да бъдем, да съществуваме - да реализираме способностите, да действаме активно, да общуваме с другите, да бягаме от изолацията на самотата и себичността. Да си активен, означава да проявяваш способностите си, таланта си, цялото си богатство от човешки дарби, с които макар и в различна степен – всеки от нас е надарен. Това означава да се обновяваш, да се развиваш, да даваш израз на същността си, да обичаш, да нараснеш ограниченото си Аз, да изпитваш искрен интерес, страстно да се стремиш към нещо, да се раздаваш."
― Ерих Фром