Съдържание:
Едва ли ще ви изненадам, ако ви кажа, че повечето анаболни стероиди и препарати, които се използват от бодибилдърите (а за съжаление, все по-често и от обикновените фитнес ентусиасти), са потенциално опасни за здравето. Разбира се, при някои хранителни добавки тези страхове са силно пресилени, но при други са напълно основателни! Затова не ви съветвам да пренебрегвате рисковете от употребата на така наречената "химия".
И докато по света предлагането на стероиди и фитнес медикаменти се регулира, в България нещата не стоят точно така и на пазара има препарати, които крият немалки рискове за здравето като увреждане на сърцето, бъбреците и черния дроб, като при неправилна употреба дори може да се стигне дори до смърт.
Днес ще ви запозная с 5 бодибилдинг хранителни добавки и медикаменти, които се считат за едни от най-опасните за здравето.
1. Динитрофенол (DNP)
В бодибилдинга динитрофенолът се използва като хранителна добавка за горене на мазнини, но основната употреба на веществото в промишлеността е за производството на багрила, консерванти и пестициди – ето защо той може да бъде толкова опасен за човешкия организъм.
Динитрофенолът забързва метаболизма с до 50%, което може да доведе до загубата на около 400-500 грама мазнини дневно. В резултат от забързания метаболизъм се повишава телесната температура. И за разлика от другите хранителни добавки и медикаменти, към които тялото обикновено изгражда толерантност с течение на времето, то ефекта на DNP си остава същия, в зависимост от приетото количество. Това означава, че ако нивото на DNP в организма се увеличи, то и телесната температура ще се увеличи. Тоест, ако предозирате с динитрофенол, можете до толкова да повишите температурата на тялото си, че буквално да се „сготвите” отвътре – а това може да доведе до трайно увреждане на мозъка, органите или дори до смърт.
2. Инсулин
Инсулинът се използва в медицината, но от дълги години присъства и в "менюто" на много културисти. Този мощен анаболен хормон стимулира формулирането на гликоген от глюкоза. Също така спомага за захранването на мускулите с аминокиселини и други хранителни вещества. Затова и инсулинът често се използва от културистите за увеличаване на мускулната маса и силата.
Но при неправилна употреба инсулинът може да бъде опасен. Увеличението на аминокиселините и гликогена в резултат от употребата на инсулин може да предизвика хипогликемичен шок, студена и бледа кожа, тремор на ръцете, главоболие, понижаване на мускулната координация и дори смърт.
3. Миболерон
Този стероид първоначално се използва като ветеринарен препарат на капки. При прием от хората неговият ефект се проявява след 30 минути. Смята се, че миболеронът спомага за увеличаване на мускулната маса.
Лошата новина е, че черният дроб има изключително ниска търпимост към стероида. Дори в ниски дози, тези миболеронът може да причини силно увреждане на черния дроб и то в рамките на едва няколко седмици. Някои хора го наричат дори "смърт на капки".
4. Халотестин (Флуоксиместерон)
Това е анаболен стероид с много силни андрогенни свойства. Халотестинът е предпочитан от много ММА бойци и боксьори, тъй като увеличава теглото и размера на мускулите и спомага за класиране в по-горна категория. Негативите тук отново са свързани с увреждане на черния дроб, което може да бъде предизвикано при неправилна употреба.
5. Еритропоетин (EPO)
Еритропоетинът е хормон, който се синтезира от бъбреците и ролята му е да контролира образуването на червени кръвни телца (еритроцити). Може да се приема и под синтетична форма, което изкуствено влияе върху броя на еритроцитите. Целта е да се увеличи издръжливостта и преносът на кислород. Затова този препарат най-често се използва при спортове, изискващи издръжливост – като колоездене, бягане на дълги разстояния и др.
Смята се, че употребата на синтетичен еритропоетин крие сериозни рискове за здравето, тъй като може да увеличи броя на червените кръвни клетки твърде много. В резултат на това се повишава вискозитетът (гъстотата) на кръвта, а това увеличава риска от инфаркт, поява на кръвни съсиреци и инсулти. При дехидратация (например при културисти преди състезание) кръвта може да се сгъсти дотолкова, че да не циркулира в целия организъм, което може да доведе до смърт. Ето защо не е препоръчително бодибилдърите да употребяват еритропоетин.