Съдържание:
Какво е рибеното масло?
Ами, точно това, за което си мислиш – рибеното масло е масло, добито от риба. Обикновено се извлича от риби като сьомга, херинга, сардини и скумрия.
А причината да съществува и да ни интересува под формата на хранителна добавка, е че мазнините в него са много добър източник на хранителните вещества EPA (ейкозапентаенова) и DHA (декозахексаенова) мастни киселини.
Общото название на тези две киселини е "омега 3 мастни киселини", които за нас са и есенциални мастни киселини – т.е. тялото ни не може да ги произвежда само и трябва да си ги набавяме изцяло от храната. А ако напълно ги изключим от диетата си – в крайна сметка, ще умрем. Ето колко са важни те…
Рибата не е единствения източник на омега 3 обаче. Яйцата, някои видове месо, растителни мазнини и др. също могат да бъдат източник, само че нивата на EPA и DHA в тях са значително по-ниски, а в растителните мазнини всъщност не се съдържат в готова форма и трябва да бъдат синтезирани от тялото след приема.
И все пак, защо ни е тогава хранителна добавка като рибеното масло, след като може просто да си набавим омега 3 от храната?...
Отговорът е – за удобство. Защото, за да си набавим нужното количество омега 3 само чрез храната, трябва наистина да се тъпчем с риба всекидневно. А под формата на 2-3 дражета на ден, оптималният прием става много по-лесен, без да влияе на разнообразието в режима ни.
Защо омега 3 рибеното масло е полезно?
Поддържането на здравословни нива на EPA и DHA в кръвната плазма има редица благоприятни ефекти върху тялото ни:
- Намаляват рисковете от сърдечни заболявания и диабет
- Подобряват мозъчните функции
- Правят изгарянето на излишни мазнини и поддържането на здравословно тегло по-лесни
- Предотвратяват възпалителни процеси в тялото
- Спомагат за покачването на чиста мускулна маса
Всяко от тези твърдения е подкрепено с редица изследвания*, които го потвърждават. Това е едно от другите предимства на омега 3 – много добре позната и изпитана хранителна добавка е.
*Списък на изследванията ще намериш в края на статията.
Но за съжаление някои от тях стигат и до негативни заключения. Например, че с храненето си, средностатистически приемаме едва 1/10 (една десета) от необходимото количество омега 3 мастни киселини, нужни на тялото ни, за да извлече полезните им свойства и да бъде здраво.
Препоръчителна дневна доза омега 3 рибено масло
Минималният препоръчителен комбиниран прием, нужен на тялото просто, за да се поддържа здраво, е от 500 мг до 1800 мг EPA и DHA дневно.
При редовно физическо натоварване, тази доза може да стигне до 3 грама дневно и това обикновено е приемът, който аз препоръчвам на моите клиенти.
Обикновено 1 драже омега 3 съдържа 1000 мг, така че 2-3 дражета на ден са достатъчни дори за активно спортуващи.
Що се отнася до времето на прием – омега 3 може да се приема по всяко време на деня, но аз препоръчвам това да става с основните хранения, за да бъде усвояването му по-лесно, а и за да се избегне евентуалният, но неприятен рибен дъх.
Има ли странични ефекти от приема на омега 3 рибено масло?
Ако си напълно здрав и приемаш омега 3 според препоръчителния дневен прием, няма защо да се притесняваш от странични ефекти.
Все пак, в някои случаи, с приемът на рибено масло трябва да се внимава. То може допълнително забави съсирването на кръвта, затова не е добре да се комбинира с разреждащи я лекарства, ако приемаш такива.
Ако имаш подобни проблеми и приемаш лекарства, с които да ги контролираш, строго те съветвам да обсъдим приема на рибено масло с лекуващият те лекар, преди да се насочиш към тази добавка.
Не е добре рибеното масло да се приема и в комбинация с т.нар. „фет блокери“ – вид хранителни добавки, които пречат на абсорбирането на мазнини и така уж помагат за отслабването… Аз като цяло ти препоръчвам да ги избягваш.
Видове омега 3 рибено масло
Макар да е полезна хранителна добавка, трябва да уточня, че не всички видове рибено масло са еднакви. Има 3 основни форми, в които се предлага:
- Триглицеридна – това е натуралната, непреработена форма на рибеното масло. Триглицеридите са молекули, състоящи се от 3 мастни киселини и 1 молекула глицерол (безцветно и безароматно вещество, съдържащо се в мазнините).
- Етил естерна – в тази форма на рибеното масло, глицеролът в триглицеридите е заменен изкуствено с етанол (вид алкохол). Така субстанцията се пречиства, а и се повишава леко количествтото EPA и DHA във всеки грам от крайния продукт.
- Повторовно естерефицирана триглицеридна – тази форма е близка до натуралната триглицеридна. При реестерифицирането, с помощта на ензими, етил естерното масло се превръща обратно в триглицеридно.
Но кой от тези варианти е най-добър?
В своята натурална, триглицеридна форма, рибеното масло си е достатъчно ефективно и се обработва добре от тялото, но понякога в тази форма на маслото може да се съдържат малко повече примеси, в сравнение с другите две. Заради по-ниското ниво на обработка.
Освен това в натуралната форма, както може би вече разбра, количествата EPA и DHA са малко по ниски. Но ако конкретния продукт е качествен, дори и в натурална форма, обикновено 2-3 дражета дневно са достатъчни, за да осигурят на тялото нужния прием.
Що се отнася до етил естерното рибено масло – това е най-широко разпространения вариант. Не защото е най-добър, а защото е най-евтин за произвеждане и покупка, а и съдържа малко повече от мастните киселини, в сравнение с натуралния вариант.
Но тази форма на рибено масло си има и недостатъци – първо, не се обработва чак толкова добре, колкото другите две. Освен това, с преработката му се отделя етанол в тялото, който пък трябва да бъде филтриран от черния дроб. Шансът от стомашни проблеми и лош дъх при приемът на този вид омега 3 рибено масло е най-голям.
И така, стигаме до третата форма на рибено масло – повторно естерифицираното. Което се смята за най-добрия вариант от трите, защото комбинира предимствата на предходните два:
- Лесно усвояване
- Високи нива на EPA и DHA
- Ниски нива на примеси, заради допълнителната преработка
- Без страничните ефекти, присъщи на етил естерното.
Единственият недостатък на тази форма на рибеното масло е, че е доста скъпо за произвеждане и следователно – за покупка. Така че не всеки може да си го позволи.
Но на който и вариант от трите да се спреш – все пак не забравяй, че при всички става въпрос за рибено масло, а вече научи колко полезно е то. Уверявам те, че при редовен прием, ще почерпиш ползите от него, независимо на кой вариант се спреш.
Аз лично се спирам на неговата натурална, леко преработена форма, защото се усвоява добре от тялото, достъпна е и не бърка дълбоко в джоба, а и 2-3 дражета на ден ме устройват напълно и не ми представляват неудобство.
Как да разбереш дали една хранителна добавка е качествен източник на омега 3?
За да си сигурен, че една хранителна добавка (омега 3) е с високо качество, трябва да следиш не само за вида на рибеното масло, но и за някои други фактори.
- Съдържание на EPA и DHA в дозата. Нискокачествените евтини омега 3 добавки съдържат едва 150 до 200 мг (общо) от мастните киселини в доза. Това значи, че вместо 2-3, ще трябва да приемаш по една шепа дражета на ден, за да си набавиш нужното количество. Така че е добре добавката, на която ще се спреш, да съдържа поне 300 мг EPA и DHA (общо). Съотношението между двете варира.
- От каква точно риба е извлечено рибеното масло. Според изследванията, маслото, извлечено от по-малки, не хищни риби, като сардини, аншоа и скумрия, е по-чисто и с по-ниско съдържание на примеси (замърсители).
Моята препоръка
Fit with Strahil Omega 3 е натурално рибено масло. Представлява комплекс от незаменими мастни киселини, с изключително благоприятно въздействие върху сърдечно-съдовата система. Те са отлично средство за успешно профилактика на хипертония и други сърдечно-съдови заболявания. Понижават риска от атеросклероза и инфаркт.
В удобна, голяма опаковка от 400 капсули е, като всяка капсула от 1000 мг съдържа 120 мг DHA и 180 мг EPA (300 мг общо).
Повече за него можеш да научиш от линка по-горе или като кликнеш на картинката:
В заключение
Едва ли се храниш с риба, растителни и ядкови масла ежедневно, така че, като повечето хора, най-вероятно и ти страдаш от недостиг на омега 3 мастни киселини в организма.
И за да не ти се налага да ставаш рибар или редовен посетител на щанда с морски дарове в магазина, другият, по-лесен вариант, за набавяне на необходимите EPA и DHA, е с помощта на рибено масло под формата на хранителна добавка.
2-3 дражета на ден, приети заедно с храната, ще са ти напълно достатъчни, за да подобриш трайно здравето си и да извлечеш максимума от многобройните ползи на това вещество.