Fit with Strahil
  • Как да ...
    Изчисля
    калориите си
    Изготвя
    хранителен режим
    Тренирам Отслабна Покача мускулна маса Следя
    резултатите
    Прогресирам в
    тренировките
  • Коучинг 1 в 1
    ИНДИВИДУАЛНА
    ПРОГРАМА

    За МЪЖЕ

    За ЖЕНИ
    Над 200 отзива Над 40
    ПРОМЕНЕНИ
    живота
  • Онлайн
    Академия
    Научи повече
    Над 50 отзива
  • Онлайн
    Магазин
    Хранителни
    добавки
    и аксесоари
    Добавки Аксесоари Кухненска
    везна
    Автоматичен
    метър
    Хартиени
    книги
    Готварска книга
    "С щипка Любов"
    Електронни
    книги
    В кухнята
    на Страхил
    Силата на
    малките крачки
    Трансформирай
    себе си
    Мотивирай
    себе си
  • Блог
    Нови статии
    Отслабване
    Покачване
    Рецепти
    Закуски
    и междинни
    Основни Супи Смутита Десерти
    Тренировки
    За вкъщи За фитнес
    Хранене
    Хранителни
    добавки
  • ВХОД
Share
Grey arrow
calorie calculator icon
Strahil Avatar

Моята история

Начало
Блог
Хранителни добавки
Вреден ли е протеинът на прах за здравето?

Вреден ли е протеинът на прах за здравето?

Добавки Здраве

Картинка към статията
25 ноември
Четиво за 6 мин
Страхил Иванов

Съдържание:

Наистина ли протеините са толкова вредни?
Анаболни стероиди vs. Хранителни добавки
Нека погледнем фактите
Най-важните аминокиселини в състава на суроватъчния протеин
Суроватъчният протеин и здравето
В заключение
С щипка Любов

Факт е, че когато чуем за вещество в прахообразно състояние, особено ако е популярно във фитнес средите, в ума ни мигновено нахлуват всевъзможни негативни мисли:

"Със сигурност е вредно за здравето!"

Това е най-малкото, което повечето от нас биха си помислили. И може би имаме основание за тази негативна нагласа с оглед на всичките вредни продукти на пазара.

Но какво можем да кажем за протеините на прах? И те ли са поредната "химия", която ни се представя като нещо здравословно? Нека да разберем.

Наистина ли протеините са толкова вредни?

Навярно ще се съгласите, че не е обективно и основателно да категоризираме даден продукт като вреден, без да сме напълно информирани какво представлява и какво е ролята му. Протеинът на прах не прави изключение.

За да отговорим правилно на въпроса: "Вреден ли е суроватъчният протеин?", първо трябва:

  • Да се отървем от предразсъдъците и предварителните нагласи;

  • Да не прибързваме с заключенията;

  • Да погледнем обективно фактите.

Предразсъдъците относно суроватъчния протеин са доста, най-често срещаният от които е: "Протеините на прах се използват от спортуващи хора, създават се в лаборатории, в прахообразен вид са, очевидно тава дума за поредната "химия".

Анаболни стероиди vs. Хранителни добавки

За съжаление, 95% от хората не правят разлика между хранителни добавки и анаболни стероиди. Поставят ги под общ знаменател, въпреки че двете понятия не би следвало да се бъркат едно с друго в никакъв случай.

Същността на хранителните добавки, начинът по който се създават и въздействието им върху организма са съвсем различни от тези на анаболните стероиди и нямат нищо общо с тях.

Хранителните добавки са продукти, които имат за цел да предоставят на организма ни нужните количества микронутриенти (минерали и витамини) и макронутриенти (в случая, белтъчини/протеини), като по този начин спомагат да балансираме хранителния си режим.

Основният недостатък на масовите протеинови добавки на пазара е, че 99% от тях съдържат синтетични подсладители като аспартам (Е951) (често срещан и при безалкохолните напитки), ацесулфам К (Е950) и сукралоза (Е955) (повече по темата с вредните подсладители научете тук).

Но да не правим прибързани заключения! В гората има отровни гъби, но не всички са такива, нали?

Същото е и при протеиновите добавки. Не всички от тях съдържат вредни подсладители. Всъщност именно поради тази причина създадохме нашият собствен суроватъчен протеин с натурален подсладител стевия. Но няма да ви досаждам с излишна реклама, ако искате да научите повече за продукта може да го направите ето тук.

Единственото, което трябва се научите да правите, е да сравните опаковките на различните протеини и да изберете такъв без гореспоменатите вредни съставки.

Нека погледнем фактите

Въпреки че се произвеждат в лаборатории чрез химични процеси, трудно ми е да поставя хранителните добавки наравно със стероидите и да ги нарека "химия". Причината е, че при процеса на създаваното им се използват единствено естествени източници – в случая на суроватъчния протеин се използва суроватка, която е отпадъчен продукт при производството на сирене. Дори самата дума "протеин" на ангийски означава "белтъчина". Белтъчините, както знаем, са основен градивен компонент на живите клетки, отговарящ за растежа, мускулната и мисловна дейност, обмяната на веществата и др.

От своя страна белтъчините са изградени от 20 различни аминокиселини: глицин, аланин, валин, левцин, изолевцин, серин, треонин, лизин… Няма да ви отегчавам, изброявайки всички, а вместо това ще ви покажа част от химичния състав на млечната суроватка:

  • Левцин  - 80 - 106 mg/g

  • Лизин  -  76 - 88 mg/g

  • Изолевцин - 50 - 57mg/g

  • Глутамин - 142 - 158 mg/g

  • Валин - 18.5 - 59 mg/g   

  • Треонин - 61 - 69 mg/g

  • Аргинин - 22 - 27 mg/g

  • Глицин  - 14 - 53 mg/g

 

Да, точно така, говорим за аминокиселини, които са заложени в нашето ДНК!

Набавяме си ги всеки ден от храната, която консумираме и са от съществено значение за здравето ни и за правилното функциониране на организма. Следователно не би трябвало да се страхуваме и да сме резервирани спрямо суроватъчния протеин, който не представлява нищо друго, освен концентрирана храна, съдържаща тези аминокиселини.

Нека разгледаме поотделно какви са техните функциите, това ще ни помогне да разберем по-добре същността и въздействията на суроватъчния протеин върху организма ни. Един по-задълбочен поглед ще премахне, надявам се, и последните сенки на съмнение.

Най-важните аминокиселини в състава на суроватъчния протеин

Левцин

Научните изследвания многократно са доказвали, че левцинът стимулира синтеза на мускулен протеин. Поради тази причина хората, които тренират и се стремят да покачат чистата си мускулна маса, трябва да суплементират с протеинови добавки. Аминокиселината също подпомага заздравяването на костите и кожата след нараняване и често се препоръчва при възстановяване от операция.

Изолевцин

Тази аминокиселина е известена със способността си да увеличава издръжливостта и помага на организма да се възстанови след интензивна физическа активност. Добрите източници на изолевцин са богати на белтъчини храни като ядки, семена, месо, яйца, млечни продукти, риба, леща, грах и соев протеин.

Валин

Стимулира централната нервна система и повишава умствената енергия, като цяло отговаря за психичното здраве на човека. Помага за предотвратяване на мускулния катаболизъм чрез осигуряване на допълнителна глюкоза в мускулите. Отстранява излишния азот от черния дроб, като го отлага в други тъкани на тялото, където той е необходим. Използва се при лечение на чернодробни увреждания, причинени от алкохолизъм и наркотици. Естествените източници на валин са говеждо месо, млечни продукти, гъби, фъстъци, и соев протеин.

Всички тези три аминокиселини работят синергично за възстановяването на мускулите и регулирането на кръвната захар, осигурявайки енергия на организма. Комбинацията по между им се изразява от абревиатурата - BCAA (branched chain amino acids / верижно разклонени аминокиселини). Това са три от незаменимите аминокиселини, които са от голямо значение за хората, занимаващи се активно със спорт.

Научните изследвания показват, че съотношението им в суроватъчния протеин е перфектно за постигане на оптимални резултати.

Суроватъчният протеин и здравето

Ако сте иначе здрави, нямате никакви поводи за притеснение относно приема на суроватъчен протеин (стига да сте избрали такъв с натурален подсладител, разбира се). При здрави индивиди бъбреците са напълно способни да се справят и с по-висок прием на белтъчини. Ако имате увредени бъбреци, лекарите най-вероятни и без това са ви препоръчали да ограничите приема на белтъчини и следователно не е желателно да приемате допълнителна доза под каквато и да е форма.

Същото важи и за черния дроб. Клиничните изследвания не показват повишаване на нивото на токсините в черния дроб при консумация на суроватъчен протеин.

В заключение

Целта на тази статия не беше да ви представя суроватъчния протеин като някаква супер добавка, без която не можете. Просто исках да ви представя и една по-различна гледна точка върху този сложен казус. Това, което е установено чрез научни изследвания, е, че ползите от приема на протеин не са за пренебрегване:

  • Стимулира синтеза на мускулен протеин, което води до увеличаване на мускулната маса;

  • Намалява телесните мазнини и понижава нивата на "лош" холестерол;

  • Укрепва имунитета и нормализира кръвното налягане;

  • Спомага за възстановяването на организма след тежки тренировки.

И ако те не ви се струват достатъчни, това е защото все пак става дума за хранителна добавка, а не за някакво магическо хапче.

И да не забравяме, не трябва да съдим за нещо преди да сме го опознали.

Благодарение на своята лоялност и коректност, FitWithStrahil е желан партньор.

BioGaia    


Как мога да ти помогна ⬇



Менторска програма

Индивидуална програма

МЕНТОРСКА ПРОГРАМА 1в1

Първата Гъвкава програма БЕЗ ограничения! Не нагаждай живота си спрямо режима, а нагоди здравословното хранене и тренировките спрямо ежедневието си заедно с Мен!

Виж
Онлайн Академия

Онлайн Академия

href="https://www.facebook.com/fitwithstrahil/

Влез във форма и изгори мазнините или покачи мускулна маса с десетки видео тренировки и вкусни рецепти!

Виж
Авторски книги

Авторски книги

"Мотивирай себе си“ 2015©,
"Трансформирай себе си" 2017©,
"Силата на малките крачки" 2018©
"В кухнята на Страхил" 2019©

Виж



Използваме „бисквитки“, за да улесним твоето сърфиране и да ти покажем съдържание, което може да те заинтересува. Научи повече за нашата Политика за бисквитките

Fit with Strahil

Намери ме в социалните мрежи

Продукти и услуги
  • Индивидуални програми
  • Моите книги
  • Хранителни добавки
За нас
  • За Страхил
  • Екип
  • Партньори
  • Контакти
  • Условия за ползване на сайта
  • Политика за бисквитките
  • Политика за поверителност
Payment methods: VISA, SKRILL, MasterCard, AMEX, ePay.bg etc.
  • Трансформации
  • Моите книги
  • Магазин Добавки
Блог категории
  • Отслабване
  • Покачване на маса
  • Хранене
  • Тренировки
  • Истории на клиенти
  • Здравословни рецепти
  • Хранителни добавки
  • Здраве
  • Мотивация и психология
  • Навици

© 2010-2022 FITBG

Уеб дизайн: eDesign