![Картинка към статията](https://fitbg.net/attachments/Blog/464/main/podsladiteli_thumb-blog_post.jpg)
Съдържание:
В днешната статия искам да засегна тема, която е наистина важна и придобива все по-голяма актуалност – подсладителите в храните и хранителните добавки. Отделете 5 минути, за да се информирате и да започнете да се грижите по-добре за вас и близките ви! Винаги съм вярвал в принципа, че човек трябва да взема информирани решения, затова ще споделя знанията си относно вредните и полезни подсладители.
Желанието ми е да ви науча внимателно да гледате какво пише на хранителните етикети и да подбирате храната си. Избягвайте евтините сладки неща, сосове и др., защото те са пълни с глюкозо-фруктозен сироп, аспартам, сукралоза, ацесулфам К, захарин и други изкуствени подсладители. Ще коментираме най-широко разпространените от тях.
Вредни подсладители |
Полезни подсладители |
|
|
Аспартам (Е951)
Аспартамът се съдържа в повечето диетични храни и напитки без захар.
Много хора се оплакват от различни симптоми при прием на храна, съдържаща аспартам. Това вещество е много по-сладко от бялата захарта и доста по-евтино. Точно затова производителите го използват, без да се замислят за здравето на хората.
Нежеланите реакции включват главоболие, тревожност, загуба на памет, артрит, болки в корема, гадене, депресия, сърцебиене, синдром на дразнимото черво, гърчове, неврологични нарушения, проблеми със зрението, наддаване на тегло и други. Фениланина и аспарагинова киселина в състава на аспартама имат пряко отражение върху централната нервна система.
Глюкозо-фруктозен сироп
Глюкозо-фруктозният сироп е течен подсладител, който се използва в производството на всякакви храни и напитки. Той е доста по-вреден от обикновената захар, защото повишава по-бързо нивата на кръвната захар, което води до неконтролируем синтез на инсулин. При по-голяма консумация на глюкозо-фруктозен сироп, тялото не може да се справи с високата кръвна захар и „набутва“ излишната глюкоза в мастните клетки под формата на телесни мазнини. Много проучвания доказват, че редовната консумация на глюкозо-фруктозния сироп води до пристрастяване и има неблагоприятен ефект върху функциите на мозъка.
Сукралоза (Е955)
Нежелани реакции при този изкуствен подсладител са мигрена, болки в мускулите и ставите, стомашни спазми и диария, проблеми с пикочния мехур, замайване и възпаление.
Изследванията показват, че сукралозата може да предизвика свиване на тимусната жлеза, която е важен регулатор на имунната система. Също така може да доведе до дисфункция на черния дроб и бъбреците. Сукралозата има неблагоприятен ефект върху добрите чревни бактерии, които са необходими за правилното храносмилане.
Ацесулфам К (Е950)
Ацесулфам K е изкуствен подсладител, който съдържа калиева сол и метилен хлорид – известен канцероген. Нежеланите реакции включват гадене, главоболие, чести смени на настроението, увреждане на черния дроб и бъбреците, проблеми със зрението.
Захарни алкохоли
Захарните алкохоли не са толкова вредни колкото другите изкуствени подсладители. Единствената причина да ги поставя в тази категория е вредното им действие върху храносмилателната система – при прекомерна консумация водят до запек, диария, газове и т.н. Ще ги разпознаете лесно върху хранителните етикети, защото всички захарни алкохоли завършват на -ol: Xylitol, Erythritol, Sorbitol, Mannitol, Maltitol.
Множество изследвания показват, че изкуствените подсладители имат потенциално канцерогенно действие. Но имаме ли изобщо алтернатива?
Стевия
Знаем, че трябва да ограничим вредните подсладители, но за целта се нуждаем от здравословни такива. Стевия е най-безопасната алтернатива на пазара. Няма две мнения по въпроса. Това е натурален продукт, екстракт от листата на едноименното растение. За разлика от други заместители на захарта, стевията няма никаква калорийна стойност. Ползите за здравето включват:
-
Увеличава добрия холестерол и спомага за предотвратяване на сърдечно-съдовите заболявания
-
Регулира кръвната захар
-
Подобрява работата на стомаха и червата
-
Нормализира чревната микрофлора след продължителен прием на антибиотици
-
Укрепва зъбния емайл
-
Мощен антиоксидант
Натурален пчелен мед
Въпреки че медът има високо съдържание на фруктоза, която не се усвоява от организма, а директно се метаболизира от черния дроб, той също така съдържа антиоксиданти, омега-6 мастни киселини или помага при хората, страдащи от алергии. Тоест, грешно е да се гледа на този натурален продукт единствено като на течна фруктоза. Да, истина е, че фруктозата и омега-6 се свързват с някои заболявания, когато се консумират изолирано, но истинските храни, които ги съдържат имат изцяло различен ефект върху тялото. Медът е една от тези натурални храни и е бил част от начина ни на хранене в продължение на хиляди години.
Натурален кленов сироп
Има по-ниска калоричност и повече минерали в сравнения с меда, но както всеки друг подсладител трябва да се консумира умерено. Когато го купувате, задължително се уверете, че в състава пише 100% чист кленов сироп, а не глюкозо-фруктозен сироп или "с вкус на кленов сироп".
Tръстикова меласа
Този подсладител е богат на желязо, калий и калций, което го право по-здравословен избор от конвенционалните изкуствени подсладители и рафинираната бяла захар. Меласата представлява вторичен продукт (под формата на сироп) от процеса на преобразуване на захарната тръстика до бяла захар.
Заключение
Заобиколени сме от стотици видове бърза, преработена храна, която доказано вреди на здравето ни.
Не написах тази статия, за да ви плаша - това никога не е била целта ми, а за да ви предоставя алтернативна гледна точка и да ви науча да бъдете детективи, що се касае това, което слагате в устата си - винаги гледайте какво пише на етикета и да правете информиран избор.
Избягвайте евтините сладки неща, съмнителните сосове и т.н., защото тези храни са пълни с глюкозо-фруктозен сироп, аспартам, сукралоза, ацесулфам К и захарин. Наблягайте на чистата и натурална храна!