Съдържание:
Колагенът е най-разпространеният протеин в тялото и играе жизненоважна роля в структурата и функцията на различни тъкани, като кожа, кости, мускули, хрущяли и стави. За съжаление, с напредване на възрастта тялото ни произвежда все по-малко колаген, което може да доведе до признаци на стареене като бръчки, отпусната кожа, болки в ставите и остеопороза.
Ето защо е важно да поддържаме адекватен прием на колаген в ежедневното си меню. А много хора предпочитат да го приемат и под формата на хранителна добавка, за още по-бързо и лесно усвояване.
Защо обаче колагенът е толкова важен за нас и кой е по-добрият начин за прием и набавяне на най-обилния протеин в човешкото тяло?
Именно на тези въпроси ще си отговорим по-долу в статията.
Какво представлява протеинът колаген?
Колагенът е вид протеин, който изгражда структурата или рамката на нашите клетки и тъкани. Той е най-разпространеният протеин при животните (включително и при хората) и има 28 известни разновидности.
Колагенът се намира главно в съединителните тъкани, като кожа, кости, хрущяли, сухожилия и връзки. Но играе роля и в други структури, като кръвоносните съдове, роговицата, венците и скалпа.
Колагенът помага за поддържането на здравината, еластичността и целостта на тези тъкани и подпомага заздравяването на раните и възстановяването на костите.
Произвежда се от клетки, наречени фибробласти, които използват аминокиселини като градивни елементи за изграждането му.
Някои от най-често срещаните видове колаген са:
- Тип I: най-често срещаният вид. Обикновено се среща в кожата, костите, органите, сухожилията, роговицата и фасцията, но не и в хрущялните тъкани;
- Тип II: намира се в хрущялните тъкани;
- Тип III: намира се в ретикуларните влакна (вид съединителна тъкан)
- Тип IV: намира се в базалната ламина (слой на базалната мембрана)
- Тип V: открива се в клетъчните повърхности, косата и плацентата
Предимствата на колагена – как заздравява тялото?
1. Колагенът подобрява подвижността
С напредване на възрастта „смазката“ на нашите стави се износва и те стават по-болезнени и трудно-подвижни. Но производството и приема на колаген противодействат на това износване и значително го облекчават. Така че можем да приемем, че колагенът е вид лубрикант за нашите стави. Който едновременно подобрява подвижността им, но и намалява и забавяне износването им, заради намаленото триене в тях.
Но въпреки това, със стареенето на тялото, колагенът, който то произвежда също претърпява химически промени, така че молекулярната структура на колагеновия пептид става по-твърда. Това води до намалена подвижност и гъвкавост на мускулите и ставите, както и до втвърдяване на артериите.
Един начин да се противодейства на това е като се приема допълнителен колаген, под формата на храна или хранителна добавка, като изследванията показват осезаеми резултати от приема на колагенови добавки след едва 9-10 дни.
2. Колагенът може да подобри костната плътност
Загубата на костна плътност започва на около 30-годишна възраст, особено при жените. Намалява със скорост от -0,5% на година и достига до -2% или повече на година, след менопаузата.
Това значително увеличава риска от развитие на остеопороза, костни счупвания и фрактури.
За щастие на тези негативни ефекти може до голяма степен да се противодейства с приема на повече богата на колаген храна, като костен бульон, риба и ракообразни, яйчени белтъци, зеленолистни зеленчуци, някои водорасли и различни видове дребни плодове.
В допълнение, тялото може да си набави лесно-усвоим колаген и под формата на колагенови пептиди, чрез приема на хранителни добавки с колаген, които се намират в прахообразна, течна или таблетна форма.
3. Колагенът може да облекчи болките в ставите
Стимулиращите ефекти на колагена върху съединителната тъкан, структурата й и способността за поемане на натоварване го правят и ефективен помощник срещу болките в ставите.
Редица изследвания предлагат и показват обещаващи данни, че приемът на добавки с хидролизиран колаген значително подобрява състоянието на ставите и облекчава болката. Като при някои от изследваните хора ефектът бил толкова добър, че се стигало до значително по-малко използване на алтернативни терапии за борба с болката в ставите.
Разбира се, науката по темата е все още в своето развитие и важно да кажем, че тези резултати могат да варират доста от човек до човек, както и че са необходими още доста изследвания, за да можем да извлечем безспорна информация за най-подходящата дозировка, време за прием и ефективност на колагеновите добавки.
4. Колагенът може да помогне в поддържането на мускулната маса
Макар че физическото натоварване и в частност – силовите тренировки, са най-ефективният начин за развитие и поддържане на нашата мускулна маса, колагенът също помага.
Проучване от 2015 г. показало, че колагеновите пептиди допълнително повишават ползите, извлечени от тримесечна тренировъчна програма със силово натоварване, при по-възрастни мъже със саркопения (естествена загуба на мускулна маса, която се случва с напредване на възрастта).
Като ефектът е не просто забавено разграждане на мускулатурата с напредване на възрастта, но и допълнителен стимул за изграждането на нови мускулни тъкани в тялото.
5. Колагенът подобрява еластичността и здравето на кожата
Колагенът помага и на кожата ни, като й осигурява структура, еластичност и хидратация. Колагенът е основният компонент на дермата, слоят кожа, който се намира под епидермиса (най-външния слой). Колагенът образува мрежа от влакна, която поддържа растежа на клетките и кръвоносните съдове в кожата и я поддържа здрава, жизнена и еластична.
Някои проучвания показват, че приемането на добавки с колаген може да подобри еластичността на кожата, хидратацията и плътността на дермалния колаген (количеството колаген в кожата). Добавките с колаген могат също да намалят бръчките и целулита, като стимулират производството на нов колаген и други кожни молекули, заздравяващи структурата на този най-голям орган в нашето тяло.
И тук обаче са нужни още изследвания, при различни условия, дозировка и продължителност, за да се открие оптималният ефективен прием в различни ситуации.
Витамини, нужни за производството и обмяната на колаген в тялото
Витамините А, C, Е и B6 подпомагат възстановяването на нивата на колаген в организма и забавят процеса на стареене. Тези витамини допринасят за синтеза на нов колаген и намаляват риска от хронични заболявания.
- Витамин А играе важна роля в клетъчното делене и здравето на кожата. Можем да го набавим както от животински (ретиноиди), така и растителни източници (каротеноиди). Приемът на витамин А повишава нивата на колаген и подобрява текстурата на кожата, елиминирайки повърхностния слой мъртви клетки.
- Витамин C е най-важният витамин при синтеза на колаген. Човешкият организъм не може самостоятелно да произвежда витамин C, затова трябва да си го набавяме чрез храната или чрез хранителни добавки. Освен че участва в производството на колаген, витамин C е мощен антиоксидант, подпомагащ в битката срещу свободните радикали.
- Мастноразтворимият витамин Е също предпазва срещу действието на свободните радикали и преждевременното стареене. Има синергично действие с витамин C, участвайки в синтеза на колаген.
- Витамин B6 (пиродоксин) подпомага обмяната на колаген и нормалната функция на имунната система.
Хранителни добавки с хидролизиран колаген. Помагат ли?
Много хора се интересуват от приемането на добавки с колаген, за да подобрят здравето на кожата и ставите си и да предотвратят или лекуват състояния, свързани с напредването на възрастта. Но дали добавките с колаген наистина работят? И има ли риск от приема им?
Колагеновите добавки са продукти, които съдържат колагенови пептиди или т.нар. хидролизиран колаген. Това е колаген в разредена форма, който се усвоява по-лесно от тялото, тъй като се приема вече частично разграден. Колагеновите добавки могат да съдържат и други хранителни вещества, които подпомагат производството на колаген в тялото или здравето на кожата, като витамин С, биотин, Витамин B6, глюкозамин, ходроитин или цинк.
Тези добавки се предлагат в различни форми – като таблетки, на прах или в течно състояние. Като според мен най-лесно усвоимата (а и най-приятна за прием) сред тях е течната форма.
Колагенът в тези добавки обикновено се извлича от говежда суровина, но понякога може да произлиза и от други източници, като свински, пилешки или рибни суровини.
Качеството и ефективността на хранителните добавки може да варира силно, така че е важно да се избират варианти с безопасен произход и гаранция за качество, под формата на протоколи за качество или спазени ISO стандарти за производство и пакетиране.
Какви са предимствата на хранителните добавки с колаген?
Хранителните добавки с колагенови пепдити предоставят повечето предимства, описани за колагена по-горе. Но най-широко проучените им свойства са подпомагането на здравето на кожата и ставите.
Приемът на колагенови добавки доказано помага и в поддържането на мускулната тъкан, костната плътност и заздравяването на съединителната тъкан, но изследванията тук са по-ограничени и макар положителни – все пак са нужни още такива, за да се сравнят повече видове и дозировки на колагенови добавки и да се извлекат адекватни заключения за ефективността им.
Има ли странични ефекти от приема на колагенови добавки?
За щастие, добавките с колаген обикновено се считат за безопасни и се понасят добре от повечето хора. Страничните ефекти са рядкост и по-често са свързани с вече съществуващи здравословни състояния при конкретния човек.
Приемът на добавки с колаген i като цяло – на повече богата на белтъци храна, може да е противопоказен в следните случаи:
- При хора с множество алергични реакции, особено към определени животински хранителни източници.
- При хора с проблемно храносмилане, страдащи от IBS, цьолиакия или други подобни заболявания.
- При хора, приемащи определени медикаменти, свързани със съсирването на кръвта.
Ако намираш себе си в някоя от тези групи. А и като цяло - за своята обща безопасност, винаги е добре да се консултираш с мед. специалист или диетолог преди приема на добавки и храни, които могат потенциално да усложняват състоянието ти.
Хидролизиран колаген – какво представлява?
Когато става въпрос за прием на колаген под формата на хранителна добавка, то хидролизираният колаген е може би най-често срещата и доказана форма.
Хидролизираният колаген (или колаген хидролизат) се получава при по-интензивна обработка на колагена – той се нагрява до по-високи температури и се обработва с ензими. При този процес връзките между аминокиселините в него се разкъсват, но самите аминокиселини остават "невредими". Колаген хидролизатът не образува гелообразна текстура и се разтваря както в горещи, така и в студени течности.
Молекулите на хидролизирания колаген са малки, което позволява по-бързото му и оптимално усвояване от организма (около 30 минути след прием), в сравнение с други форми на колагенов прием, като желатина например.
А ако търсиш конкретно предложение за хидролизиран колаген FitwithStrahil Collagen PRO е висококачествен хидролизиран колаген под формата на хранителна добавка, с която можеш да обогатиш режима си и да подобриш възстановяването и заздравяването на костите и ставите, а и на очите, косата и ноктите си в дългосрочен план:
В заключение…
Колагенът има много предимства, включително, подпомагане на мускулатурата, поддържане на еластичността на кожата и предпазване от болки в ставите. Въпреки че суплементацията с допълнителен колаген извън обичайният ти хранителен режим не е задължителна, тя може да ти осигури допълнителна подкрепа в поддържането на кожата, мускулите, костите и ставите си.
А ако предпочиташ да си набавяш колаген от хранителни източници – това също е възможно, с редовния прием на костен бульон, естествено желирани храни, риба и ракообразни, както и някои растителни източници като водорасли и зеленолистни зеленчуци.
Но без значение от източника, на който разчиташ– важно е да знаеш, че колагенът е най-често срещаният протеин в твоето тяло и поддържането на оптимални нива на колаген в организма, особено с напредване на възрастта, е от ключово значение за поддържането на цялостното здраве (а и на добра визия) в дългосрочен план.