Съдържание:
За по-начинаещите фитнес ентусиасти светът на добавките може да бъде доста объркващ. Две вещества, които често предизвикват такова объркване, особено сред трениращите за мускулна маса, са креатин и креатинин.
Въпреки сходно звучащите им имена обаче, те играят много различни роли в тялото ни.
Разбирането на тази разлика е от решаващо значение за всеки, който обмисля суплементация с креатин като част от своята тренировъчна програма, но се тревожи за здравето на бъбреците си, поради объркващата информация в интернет.
Ето защо, в тази статия ще разграничим ясно разликите между „креатин“ и „креатинин“ и ролята им в човешко тяло. Но преди да уточним разликите между тях и да разсеем объркването – трябва да си напълно наясно какво точно представлява всяко от тези вещества:
Какво е креатин?
Креатинът действа като енергиен резервоар за нашите мускули. Когато свиваме мускулите си, те разчитат предимно на молекула, наречена аденозин трифосфат (АТФ) за гориво, захранващо работата им. Въпреки това запасите от АТФ в тялото ни са ограничени и когато те се изчерпят - креатинът влиза в действие. Той се комбинира с фосфати, за да образува фосфокреатин, който действа като допълващ лесно-достъпен източник на енергия за мускулатурата.
Това става след като фосфокреатинът придава своята фосфатна група на т.нар. АДФ (аденозин дифосфат), регенерирайки АТФ и позволявайки продължителна мускулна функция.
Всичко това вероятно ти звучи сложно и объркващо, така че нека го обясним с по-прост пример:
Ако приемем мускулатурата за телефон, то АТФ е основната му батерия. А когато тази батерия се изтощи, креатинът идва на помощ като резервна батерия, придавайки част от своята енергия на основната батерия, за да продължи да работи телефонът ти за по-дълъг период от време.
Какво е креатинин?
Креатининът е вторичен, отпадъчен продукт от усвояването на креатина. Телата ни произвеждат креатинин по естествен път, с постоянна скорост и въз основа на мускулната маса, с която разполагаме. След това този отпадъчен продукт се филтрира от бъбреците и се изхвърля от тялото чрез урината.
Измерването на нивата на креатинин в кръвта е обичаен клиничен тест за оценка на бъбречната функция. Тъй като здравите бъбреци трябва ефективно да филтрират креатинина, завишените нива на веществото в организма могат да показват потенциални проблеми с бъбреците.
И именно тук идва объркването и притеснението на много хора, когато става въпрос за суплементация с креатин – те смятат, че приемът на повече креатин затруднява бъбречната функция заради завишените нива на креатинин в организма.
Това, обаче, е излишно притеснение! След малко ще обясня защо. Преди това – нека подчертаем основните разлики между веществата креатин и креатинин:
Основни разлики между креатин и креатинин
- Функция: креатинът е енергиен източник за мускулатурата; Креатининът е отпадъчен продукт от усвояването на креатина;
- Източници: креатинът може да се произвежда от тялото самостоятелно, както и да се приема в малки количества с храната; Креатинин се произвежда само като вторичен продукт от усвояването на креатина;
- Нива в организма: Нивата на креатин в организмът могат да се влияят от вида на диетата и суплементацията ни; Нивата на креатинин зависят от количеството мускулна маса в тялото;
- Значение за здравето: Креатинът поддържа мускулната функция и физическото представяне; Креатининът е добър индикатор в тестове на бъбречните функции;
Повишава ли суплементацията с креатин нивата на креатинин?
Да, разбира се. Когато приемаме допълнително креатин под формата на хранителна добавка, нивата на креатинин в организма също се повишават.
Това обаче не означа влошена функция на бъбреците и не е причина за притеснение.
Завишението се дължи изцяло на повишената преработка на повече креатин в тялото, което води и до пропорционално увеличение на неговия отпаден продукт - креатинин.
Тези повишения обикновено са незначителни и в рамките на нормалния референтен диапазон за здрави индивиди. А бъбреците безпроблемно се справят с пречистването на тялото от него.
Безопасна хранителна добавка ли е креатинът?
Креатинът е една от най-добре проучените и безопасни хранителни добавки на пазара.
Проучванията ясно показват, че може осезаемо да подобри представянето при физически упражнения, особено за дейности, изискващи кратки изблици на сила с висока интензивност, като вдигане на тежести и спринтове. Креатинът може също така да помогне за възстановяването и растежа на мускулите в дългосрочен план.
Най-популярните форми на креатинови добавки са креатин монохидрат и креатин киназа (креатин фосфат). Креатин монохидратът е най-проучваният и рентабилен вариант за фитнес суплементация.
Някои други форми на креатин претендират за по-бързо усвояване или по-добри резултати, но доказателствата за това не са убедителни. И креатин монохидрат си остава най-изпитаният вариант в тази категория.
В заключение…
Креатинът и креатининът, макар и сходни фонетично, играят доста различни роли в тялото. Креатинът захранва нашите мускули, а креатининът е просто безвреден отпадъчен продукт, който се отделя от бъбреците чрез урината.
Суплементацията с креатин е ефективна и безопасна за силовите спортисти и фитнес ентусиасти, а леко повишените нива на креатинин, свързани с употребата на креатина, не трябва да са причина за безпокойство при здрави индивиди.
Въпреки това, ако страдаш или си предразположен към бъбречни проблеми и усложнения, винаги е добра идея да се консултираш със своя личен лекар, наблюдаващ лекар или диетолог, преди да подходиш към прием на хранителни добавки с креатин.
Хранителните добавки са добър съюзник както в борбата с килограмите, така и с развитието на мускулатурата. Ако се приемат адекватно – могат да направят спазването на хранителен режим и...