Съдържание:
Това е един от основните въпроси, свързани с отслабването, но въпреки това повечето хора са си изградили погрешно мнение. Ако смятате, че аеробните (кардио) упражнения са най-ефикасният метод за изгаряне на мазнините, то вие сте сред 99% от населението, които мислят погрешно!
Голямата заблуда!
Едно от най-големи недоразумения и грешки е неправилното разбиране на двата типа упражнения. Повечето хора смятат, че пътеките и другите кардио уреди са за изгаряне на мазнини, а силовите тренировки са за изграждане на мускулна маса...
В голяма заблуда сте! Нещата трябва да се разглеждат на хормонално ниво, а не само повърхностно. Идеята на това фалшиво убеждение се крепи на това, че аеробната тренировка се извършва в аеробен режим (при наличието на кислород), а мазнините се разграждат и използват за енергия само когато имате достатъчно кислород, за да настъпи окисление.
Анаеробните тренировки (силовите тренировки) се извършват в недостиг на кислород (кислороден дълг) и поради тази причина основното гориво не са мазнините, а гликогенът в мускулите и черния дроб. Погледнато по-този начин всичко изглежда логично и много убедително: кардиото гори повече мазнини, отколкото силовата тренировка. Но в действителност това не е така! Нека разбуля недоразумението.
Питате ли се какво се случва след края на тренировката? Знаете ли какво представлява т. нар. следтренировъчна консумация на кислород (СТКК)? А какво се случва с метаболизма ви?
Сега ще ви отговоря на някои от тези въпроси. Истина е, че аеробните упражнения горят повече мазнини от силовите тренировки ПО ВРЕМЕ НА САМАТА тренировка. Прочетохте ли внимателно? ПО ВРЕМЕ НА ТРЕНИРОВКАТА!
Но по-интересно е това, което се случва след края й. По време на аеробна тренировка можете да изгорите 100, 200, 300... kcal, но след това метаболизмът ви се връща към нормалната си скорост и мастното изгаряне спира. По време на силова тренировка натоварвате мускулите в значително по-голяма степен и поради липсата на достатъчно кислород, използвате складирания гликоген. След завършване на тренировката тялото се възстановява, а консумацията на кислород продължава да е завишена. Това означава свръхчувствителен и ускорен метаболизъм и повече изгорени калории в покой. Ако храненето ви е добре изградено, ще започнете да горите мазнини. Най-интересното е, че метаболизмът остава ускорен в продължение на 12-24 часа, а в някои случаи и до 48 часа!
Започнахте ли да усещате разликата? При силовата тренировка не горите мазнини в продължение 30-60 минути, а през целия ден, та дори и повече! Но не искам да ме разбирате погрешно. Кардиото е чудесно допълнение към тренировката ви и има своето важно място във всяка програма за отслабване. Но ако трябваше да избера едно от двете, изборът ми винаги би бил силовата тренировка.
Добре е да знаете, че:
-
Тренировките с висока интензивност и късо времетраене (30-40 минути) биха изгорили повече калории, отколкото тези с ниска интензивност и дълго времетраене дори когато размерът на изгорени калории по време на тренировките е еднакъв. Причината отново е следтренировъчната консумация на кислород, която е далеч по-висока след интензивни натоварвания.
-
Две интензивни тренировки с къса продължителност биха изгорили повече калории общо (по време на заниманията и след края им), отколкото една ниско интензивна тренировка с двойно по-голяма продължителност.
-
Силовата тренировка не просто ускорява метаболизма, а и стимулира производството на важни хормони: тестостерон и растежен хормон, които превръщат тялото в "машина за изгаряне на мазнини". Една добре изготвена тренировъчна програма е мощен стимулатор на тези хормони (имайте предвид, че не добре изготвената такава може да потисне синтеза им).